Starosta MČ Praha 5 Jaroslav Pašmik a radní pro školství Alena Janďourková se setkali s řediteli základních a mateřských škol na Praze 5

15/12/2022

Vedení MČ Praha 5 v roli zřizovatele základních a mateřských škol aktivně podporuje ředitele ZŠ a MŠ na území Prahy 5 s cílem rozvíjet kvalitní a inkluzivní předškolní a základní vzdělávání dětí a žáků do 15 let, zlepšit jeho kvalitu a budovat udržitelný systém komunikace uvnitř a vně škol, přičemž podporuje spolupráci mezi školami, s rodiči i širokou veřejností. Finanční a metodickou podporu pro tyto činnosti poskytuje základním a mateřských školám mmj. již šestým rokem evropský projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání (MAP) financovaný z Operačního programu výzkum, vývoj, vzdělávání (OP VVV) v gesci MŠMT ČR. Při příležitosti ukončení druhého programového období 2019 – 2022 se setkal starosta Mgr. Jaroslav Pašmik, MBAradní pro školství Bc. Alena Janďourková s řediteli zapojených základních a mateřských škol, aby společně vyhodnotili uplynulé období Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání pro Prahu 5 (MAP II) a stanovili priority pro období 2023 – 2024 v rámci MAP III.

Evropský projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání pro Prahu 5 (MAP II) s rozpočtem ze zdrojů fondů EU v celkové výši 11,2 tis. CZK (spolufinancován ÚMČ ve výši 0,6 tis. CZK) byl zaměřený zejména na pokračování partnerství nastaveného během programového období MAP I. V letech 2019 – 2022 došlo v rámci implementační fáze k realizaci konkrétních aktivit a stanovených cílů. Hlavním výstupem projektu je Strategie MAP II rozdělená do čtyř částí, analytické, strategické, akční a implementační se čtyřmi prioritními oblastmi rozvoje vzdělávání na Praze 5:

• Tvorba příznivých materiálních a sociálních podmínek
  • Podpora pedagogů
  • Cílená podpora dětí a žáků
  • Partnerství a spolupráce všech aktérů ve vzdělávání

a hlavními řešenými tématy:

• Matematická gramotnost, rozvoj potenciálu každého žáka
  • Čtenářská gramotnost, rozvoj potenciálu každého žáka
  • Digitální gramotnost
  • Rovné příležitosti, hledání řešení vedoucí ke snižování nerovností ve vzdělávání
  • Komunikace se školou, spolupráce škol vzájemně, s rodiči a širokou veřejností

Do projektu se zapojilo 35 škol a školských zařízení (ZŠ, MŠ a ZUŠ) působících na území  MČ Praha 5. V rámci projektu byla realizována celá řada školení ředitelů, pedagogických pracovníků, učitelů lídrů a workshopů jak pro pedagogy, tak i rodiče. Mezi velmi povedené patří například Múzy na dálku; Pohádky z kouzelné Pětky; Časopis Páťák; či Splněná přání do školních lavic.

Závěrečná konference MAP II k vyhodnocení uplynulého období se uskutečnila za podpory odboru školstvíoddělení EU fondů a dotací ÚMČ v konferenčních prostorách hotelu NH Collection Prague dne 15. 12. 2022. Sešli se zde zástupci top managementu ÚMČ s řediteli všech základních a mateřských škol na Praze 5, a to za plné účasti.

Starosta MČ Praha 5 Mgr. Jaroslav Pašmik, MBA představil koncept ÚMČ jako demokratické, pečující organizace s jasnou vizí leadershipu. Vyzdvihl roli ředitele, respektive učitele leadera jako klíčovou nejen pro další rozvoj školy, ale i městské části jako celku. Zmínil, že mezi řediteli poznává kvalitní leadery, kteří se podílí a nadále se budou podílet na rozvoji Prahy 5 jako městské části s nejlepší kvalitou života. Ve svém působení by rád inspiroval a podporoval ředitele v jejich dalším rozhodování a nabídnul jim participaci při řešení individuálních potřeb, které na své škole řeší.

Radní pro školství Bc. Alena Janďourková zdůraznila potřebu otevřené komunikace a spolupráce, zmínila, že se průběžně seznamuje s individuálními potřebami základních i mateřských škol i s technickým stavem budov. Nabídla ředitelům ZŠ a MŠ participaci na tvorbě společné vize a při plánování projektů. Představila možnosti rozpočtu ÚMČ Praha 5 na výstavbu nových objektů základních a mateřských škol včetně ambiciózního projektu na výstavbu nové ZŠ Madeleine Albrightové – Smíchov City. „Jsem otevřena osobnímu setkávání a aktivnímu zapojení do řešení Vašich individuálních potřeb, pojďme společně tvořit vizi pro další rozvoj vzdělávání na Praze 5. Stojíme před velkou výzvou v podobě několika zásadních školských projektů, které budeme realizovat v období ekonomické krize se značně napjatým rozpočtem. Budeme velmi dobře vážit, jakým způsobem investovat a aktivně hledat další vhodné zdroje financování. Věřím, že kvalitní komunikace, osobní setkávání, aktivní spolupráce a optimalizace nastavených procesů napomůže při dalším rozvoji předškolního a základního vzdělávání na Praze 5“ dodala.

Nálada konference se nesla v duchu adventního času a všichni společně vytvořili velmi přátelské prostředí otevřené dialogu. Nahlédněte do fotogalerie, abyste poznali tváře těch, kteří se podílí na rozvoji toho nejcennějšího, co máme, vzdělávání našich dětí, budoucí generace, která v blízké době bude určovat směr, kterým se bude globálně orientovaná společnost ubírat.

Děkujeme všem za velmi důstojný závěr nejen programového období MAP II, ale i závěr letošního roku 2022.

Všem učitelům základních a mateřských škol na Praze 5 přejeme šťastný Nový rok 2023 a chuť zapojit se do realizace dalšího programového období v rámci navazujícího projektu MAP III.

Napsala: Ing. Kateřina Nedbalová, oddělení EU fondů a dotací, ÚMČ Praha 5