Praha 5 loni rekordně investovala. Nejvíce peněz šlo do školství.

05/05/2022

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce městská část Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který zastupitelstvu Prahy 5 předložil radní pro finance Jan Kavalírek (TOP09).

„Velké rozpočtové výdaje jsme si mohli dovolit i díky úsporám na provozních výdajích úřadu, které jsem připravil už v loňském roce, a budeme v tom pokračovat. Letos plánujeme ušetřit na provozu 100 milionů korun a peníze zase investujeme do oblastí, kde se to dlouhodobě vyplatí,“ říká radní MČ Prahy 5 pro finance Jan Kavalírek (TOP09).

Výrazné investice uvolnila loni městská část do snížení energetické náročnosti budov. Přes 40 milionů korun stálo zateplení základních škol Nepomucká a Pod Žvahovem. Nových oken se dočkala také poliklinika Barrandov. Celkově městská část splnila rozpočtový plán investic na 82 %.

„To je historicky skvělý výsledek, který se podařil i přes pandemii covidu a dlouhodobé lockdowny. Naplánovat investice umí každý, ale realizace a dotažení plánů je v praxi nesmírně složité. Významnou roli hrálo rozhodnutí zřídit samostatný odbor pro investiční akce MČ. Osobně by vyzdvihl třeba rekonstrukci Raudnitzova domu pro seniory s unikátním systémem na záchyt dešťové vody. To jsou investice, které se lidem a celé městské části postupně vracejí,“ dodává místostarosta MČ Praha 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáš Homola (STAN).

Strategie 2030+ v praxi skvěle funguje

Celkově Praha 5 loni hospodařila s více než miliardou korun. Na běžných výdajích městská část vynaložila tři čtvrtě miliardy převážně do oblastí zeleně. Zejména na úklid a péči o veřejné prostranství. Tradičně nejvíce běžných výdajů šlo do školství na správu budov, podporu pedagogů i nepedagogických pracovníků a vzdělávání dětí.

„Všechny školy a školky zřizované městskou částí přitom uzavřely loňské hospodaření v plusových číslech. Jde skutečně o výdaje, které primárně zvyšují úroveň vzdělávání v našich školách, ulehčují práci ředitelům školských zařízení, aby se mohli v prvé řadě věnovat pedagogickým záležitostem a našim dětem. Celkově se v praxi ukazuje, jak důležité bylo zpracovat strategický dokument rozvoje Strategie 2030+. Jeho plnění, závazné termíny a systém kontroly posouvá městskou část viditelně dopředu,“ vysvětluje starostka Prahy 5 odpovědná za oblast školství Renáta Zajíčková (ODS).

I v letošním roce plánuje městská část rozsáhlé investice především do zvýšení kapacit školských zařízení a veřejného prostoru. Plánované či probíhající investiční akce lze dohledat na samostatné webové stránce Strategie  https://www.praha5.cz/strategie/ a na geoportálu Prahy 5.

Přílohy ke stažení