Datum interpelace:
Ing. Miroslav Zelený

Interpelace:

Interpelace starosty ing. Miroslava Zeleného

Nedodržování paragrafu 89, odstavce 1, písmena d) zákona 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze

Vážený pane starosto,

paragraf 89, odstavec 1, písmeno d) zákona 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze zákon o 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze říká:

„(1) Zastupitelstvu městské části je vyhrazeno rozhodovat ve věcech jemu svěřených tímto nebo zvláštním zákonem. Dále je zastupitelstvu městské části vyhrazeno

d) vyjadřovat se k návrhu územně plánovací dokumentace hlavního města Prahy”

V rozporu s výše uvedeným nepředkládá vámi vedená Rada MČ Praha 5 opakovaně body týkající se územně plánovací dokumentace zastupitelstvu MČ Praha 5.

V souvislosti s tím Vás žádám o

1)      Přehled usnesení, které Rada MČ přijala v tomto volebním období, a která se týkala územně plánovací dokumentace hlavního města Prahy.

2)      Odpověď na otázku, zda, jakým způsobem a kdy napravíte tento protiprávní stav?

Děkuji za odpověď.

V Praze dne 21.11.2013

RNDr. Jan Martinec, CSc., zastupitel za Stranu zelených

Odpověď:

Vážený pane doktore,

odpovídám na Vaši interpelaci vznesenou na jednání zastupitelstva dne 21. 11. 2013 ve věci nedodržování paragrafu 89, odstavce 1, písmena d) zákona 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze.

Vaše interpretace relevantních právních předpisů je mylná. Sice správně uvádíte, že § 89 odstavec 1 písmeno d) zákona číslo 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, stanoví vyhrazenou pravomoc zastupitelstva městské části, tedy i vyjadřovat se k návrhu územně plánovací dokumentace hlavního města Prahy, nicméně Váš dotaz zcela pomíjí interpretaci pojmu územně plánovací dokumentace.

Ve stručnosti lze uvést, že pojem „Návrh územně plánovací dokumentace hlavního města Prahy“ odpovídá stupni dokumentace projednávané k jejímu schválení.

Územně plánovací dokumentace (díl 3) dle stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.) jsou:

–       Zásady územního rozvoje (odd. 1) – ZUR

–       Územní plán (odd. 2) – ÚP/ÚPn (resp. metropolitní plán – MU)

–       Regulační plán (odd. 3) – RP

Jinak řečeno ZMČ P5 jsou předkládány návrhy ZUR a ÚP/ ÚPn a jeho změn v úrovni návrhu (ne podněty na změnu ÚPn a návrhy zadání změn), tzn. materiály na úrovni předpokládaného schválení a nabytí platnosti. V daném ohledu tak žádný protiprávní stav nenastal a Rada městské části Praha 5 žádným svým usnesením nezasahovala do výlučné kompetence Zastupitelstva městské části Praha 5 vyjadřovat se k návrhu územně plánovací dokumentace hlavního města Prahy, a to ve smyslu zákona o hlavním městě Praze a ve smyslu stavebního zákona.