Praha 5 má nové vedení

Zastupitelstvo městské části Praha 5 na svém 1. zasedání zvolilo nového starostu, členy Rady MČ Praha 5 i členy výborů. Starostou se stal Daniel Mazur z České pirátské strany, 1. zástupkyní starosty Renáta Zajíčková z Občanské demokratické strany.

 

Volby v městské části Praha 5 vyhrála Česká pirátská strana a Sdružení nezávislých občanů Prahy 5 se ziskem 11 mandátů, druhé místo obsadila Občanská demokratická strana s devíti mandáty. Shodně po sedmi mandátech získala TOP 09 a ANO 2011, páté místo se šesti mandáty patří Starostům a nezávislým a tři mandáty připadly KDU-ČSL a nezávislým.

 

Koalici utvořily tři strany, Česká pirátská strana a Sdružení nezávislých kandidátů (Piráti a SNOP 5), Občanská demokratická strana (ODS) a ANO 2011 (ANO). V devítičlenné radě budou mít Piráti tři členy včetně starosty, ODS připadnou čtyři místa a ANO získá dva členy rady. Gesce jednotlivých radních budou schváleny na středečním zasedání Rady MČ Praha 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

 

Starostou MČ Praha 5 se stal RNDr. Daniel Mazur, Ph.D. (Piráti a SNOP 5), 1. zástupkyní starosty Mgr. Renáta Zajíčková (ODS), funkci zástupců starosty budou vykonávat Karel Bauer (Piráti a SNOP 5) a Martin Slabý (ANO). Do Rady MČ Praha 5 byli dále zvoleni Ing. Štěpán Rattay (Piráti a SNOP 5), Bc. Lukáš Herold (ODS), Mgr. Zdeněk Doležal (ODS), Ing. Jan Panenka (ODS) a JUDr. Petr Lachnit (ANO).

 

„V první řadě bych chtěl poděkovat našim voličům a ujistit je, že udělám vše, co bude v mých silách, abych jejich projevenou důvěru nezklamal. Řídit radnici chci v souladu s pirátskými zásadami, a to transparentností, otevřeností a zapojením občanů do radničních procesů,“ uvedl nový starosta MČ Praha 5 Daniel Mazur.

 

„Vzhledem k tomu, že ODS získala dvojnásobný počet hlasů oproti minulým volbám, vnímám to jako jasný signál od voličů, kteří oceňují naši dosavadní práci na radnici. Určitě budeme v načaté práci pokračovat a zaměříme se na nové gesce, které nám byly svěřeny. Já osobně se chci intenzivně věnovat oblasti školství, neboť Praha 5 je v současnosti nejrychleji se rozvíjející městskou částí v Praze a stojí před námi veliký úkol zvyšovat kvalitu vzdělání i do budoucna,“ uvedla 1. zástupkyně starosty Mgr. Renata Zajíčková.

 

RNDr. Daniel Mazur, Ph.D., starosta

Je vzděláním experimentální fyzik, pracovní zkušenosti kromě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy nabíral ve Spojených státech (Illinois Institute of Technology, Argonne National Laboratory), frankofonním Švýcarsku (Université de Genève) a v severní Itálii (synchrotron Elettra v Terstu). V současnosti pracuje jako manažer výzkumných a infrastrukturních projektů na Univerzitě Karlově.

 

Mgr. Renáta Zajíčková, 1. zástupkyně starosty

Manželka, matka, ředitelka školy, podnikatelka, středoškolská pedagožka, koučka, podporovatelka sportu. Před třinácti lety založila gymnázium, které je vyhledávanou a prestižní vzdělávací institucí. Je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.