Zvýšení kybernetické bezpečnosti úřadu městské části Praha 5 a právních subjektů zřizovaných a založených městkou částí

04/08/2023

Cílem projektu (reg. č. je CZ.06.01.01/00/22_010/0001223) je především zajištění technických bezpečnostních opatření dle zákonných povinností. V rámci projektu budou pořízeny a implementovány moderní, bezpečné, výrobci podporované a postupně rozvíjené nástroje a vybavení pro zajištění kybernetické bezpečnosti aktiv, umožňující Úřadu městské části Praha 5 dosáhnout a rozvíjet vysokou úroveň kybernetické bezpečnosti informačních a komunikačních technologií na pracovištích úřadu a právních subjektů zřizovaných a založených městskou částí, a pro plnohodnotné zajištění poskytování služeb veřejné správy.

Výše uvedená opatření budou napomáhat zvýšení odolnosti informačních systémů městské části proti kybernetickým hrozbám a doplní soubor opatření, které již byly zavedeny.

Dílčí cíle projektu:

– Zvýšení fyzické bezpečnosti

– Zvýšení bezpečnosti komunikačních sítí

– Zlepšení řízení přístupových oprávnění

– Zvýšení ochrany před škodlivým kódem

– Zaznamenávání událostí informačního a komunikačního systému, jeho uživatelů a administrátorů

– Posílení detekce kybernetických bezpečnostních událostí

– Rozšíření sběru a vyhodnocování kybernetických bezpečnostních událostí na úřadu

– Zlepšení zajištění úrovně dostupnosti informací

Městská část Praha 5 na realizaci projektu získala prostředky ve výši 24 800 000,00 Kč ze zdrojů EU, konktrétně z Integrovaného regionálního operačního programu, jehož řídicím orgánem je Ministerstvo pro místní rozvoj. Získané dotační prostředky byly v rámci projektu ještě navýšeny o částku 6 200 000,00 Kč ze státního rozpočtu. Realizace projektu bude probíhat od července 2022 do září 2025.