Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky

24/02/2022

Novým čestným občanem Prahy 5 se stal český spisovatel, dramatik a publicista Ferdinand Peroutka (†83). Tento titul, který získal in memoriam, si od starostky Renáty Zajíčkové před vánočními svátky v Museu skla Porthemika převzala jeho vnučka Terezie Kaslová. A čestné občanství není jediné ocenění, kterým chce městská část připomenout spisovatelův odkaz. Radnice se rozhodla vyhlásit výtvarnou soutěž na památník. Návrhy lze hlásit do března 2022!

Městská část dne 20. prosince 2021 vyhlásila jednokolovou výtvarnou soutěž, a to přes webové stránky veřejných zakázek. „Předmětem soutěže je návrh uměleckého díla, které by mělo připomínat osobnost spisovatele a publicisty Ferdinanda Peroutky, který bydlel a tvořil v domě v Matoušově ulici v blízkosti parku Portheimka,“ vysvětluje místostarosta pro kulturu a obnovu památek Prahy 5 Lukáš Herold (ODS) s tím, že hodnota zakázky má činit dva miliony korun bez DPH.

Přihlášená díla bude posuzovat porota složená ze zástupců městské části a také z odborných osobností věnující se architektuře či umísťování uměleckých děl do veřejného prostoru. „Oceněni budou tři nejlépe vystihující díla, které budou nejlépe připomínat odkaz Ferdinanda Peroutky. První oceněný dostane 90 000 korun, druhý 50 000 a třetí 30 000 tisíc korun,“ dodává místostarosta Herold.

A do kdy musí být návrhy doručeny na úřad? Nejpozději do 11. března 2022 13.00 hodin.

Základní informace o výtvarné soutěži včetně podmínek a přesného zadání lze nalézt ZDE.

Foto: ferdinandperoutka.cz