Výstava fotografií kameramana Ivo Popka „Peří na kolejích“

22/08/2023

Galerie D v Portheimce přivítá od 21. srpna do 19. září výstavu „Peří na kolejích“. Fotografie zaznamenaly smíchovské nákladové nádraží i nádražní budovu v situaci před masívní výstavbou a přestavbou, „V jakémsi „roce nula“. Nyní už, původně prázdný prostor kolejiště Na Knížecí prochází zásadní proměnou. Budovu nádraží to brzy čeká. Na většině snímků jsou zachyceny pohledy a průhledy, které s výstavbou zmizí. Mění se i okolí. Není v tom nic staromilského, jen snaha zachytit a uchovat pro budoucnost stav před rekonstrukcí.

Každý prostor, v každé době má svoji jedinečnost, která podle mého názoru, stojí za zaznamenání. Vedle poeticky laděných dokumentárních snímků jsme na nástupištích a v podchodech smíchovského nádraží vytvářeli se spřátelenými herečkami také fotografické performance, evokující spojení Smíchov – Anděl“, řekl autor fotografií, který žije už téměř čtvrtstoletí na Smíchově.

Performance a projev blízkosti inscenované fotografie, které nás zavádí do omšelého prostoru Smíchovského nádraží. Zároveň výstava se stává dokumentem v době, kdy se má zcela zásadně proměnit prostor v moderní terminál. Spojujícím článkem je Anděl, který je symbolem Smíchova“, dodává Štěpán Rattay (Piráti).

Díky architektovi Jeanu Nouvelovi a jeho Zlatému andělu se stal také milníkem proměny této městské části. Kromě krajinářských pohledů jsou zachyceni i lidé přežívající v tehdy prázdných prostorech „šíré krajiny“ smíchovského nádraží a vše propojují „andělé“. Soubor tak má tři části, které členitý prostor Portheimky umožňuje vystavit odděleně – Nádraží bez andělů, Andělé bez křídel a Nádraží u Anděla. Na fotografických performancích došlo možná až k absurdnímu spojení divadelního světa s reálným prostorem, který se začíná proměňovat tempem, připomínajícím proměny divadelní scény.

Kameraman Ivo Popek celý svůj profesní život spolupracuje zejména s Československou (posléze Českou) televizí. Fotografii se systematičtěji věnuje v posledních letech. Za sebou má spolupráci na celé řadě českých hraných televizních filmů, seriálů a dokumentů, například s režiséry Otakarem Koskem, Jiřím Svobodou, Václavem Křístkem, Ondřejem Trojanem nebo Radovanem Lipusem.  V Galerii Portheimka vystavoval již dříve v rámci společných výstav „Kameramani fotografují“.

Přílohy ke stažení