Den za Ukrajinu uctila i Praha 5

24/02/2024

Vysocí představitelé Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR společně s ukrajinskými představiteli a zástupci městské části Praha 5 si v sobotu, u sochy básníka Tarase Ševčenka, připomněli napadení Ukrajiny Ruskem – 24. února roku 2022. Pietní připomínky se zúčastnil předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, chargé d’affaires a.i. Ukrajiny v ČR Vitalij Usatyj, za vedení Městské části Prahy 5 místostarostka Monika Shaw Salajová, dále senátoři, poslanci a zástupci ukrajinské komunity.

„Rusko-ukrajinský konflikt patří k největším vojenským konfliktům v Evropě od konce druhé světové války. Tahle válka se nevede jen za svobodu Ukrajiny a odvážného ukrajinského lidu, ale ve hře je také podoba celé Evropy, naše bezpečnost a udržení západních hodnot. Proto nesmíme v podpoře Ukrajiny nikdy polevit.,“ říká Monika Shaw Salajová, místostarostka MČ Praha 5 (na horním foto zcela vlevo).

„Socha buditele Tarase Ševčenka připomíná hrdinský boj Ukrajinců za svobodu a demokracii. Jeho přátelství s českými obrozenci je symbolikou dlouholetého přátelství obou národů. V místech, kde stával ruský tank, který byl připomínkou konce druhé světové války, je právě socha ukrajinského národního hrdiny připomínkou toho, že boj za svobodu a demokracii nikdy nekončí,“ dodává místostarosta MČ Praha 5, Milan Kryl.

Ta se ostatně ukrajinskému konfliktu věnuje dlouhodobě a systematicky. Nejen pomocí uprchlíkům, ale také na uměleckém poli. V Malé galerii Portheimka právě končí výstava maleb ukrajinských a českých dětí s názvem „Děti pro mír – jsme spolu!“ K vidění jsou kresby žáků z ukrajinské školy v Praze a z Umělecké školy Kremenčuk, která leží v nížině na levém břehu Dnipru.

Společná výstava českých a ukrajinských dětí poukazuje na válečný konflikt dětskýma očima, které vidí kolem sebe utrpení a pustošení, kterým chybí pohled do očí jejich otců a dědů, kteří brání vlast na frontě. Dětem z Umělecké školy Kremenčuk není také lhostejný osud opuštěných zvířat během války a pod vedením svých učitelů vytvořily sérii kreseb na toto téma.

Výstava je prodejní a vytěžené veškeré finanční prostředky budou převedeny na Ukrajinu na nákup dieselových generátorů.

Zde jsou některé dopisy od dětí:

Nazar Kapitonov (12 let) píše: „Hrůza, bolest, zoufalství a strach… V zemi je válka. Nepřítel útočí na města a vesnice pomocí dronů a řízených střel. Lidé se děsí strašných následků, mnoho zvířat bylo ponecháno pod širým nebem. Prosím, vzpamatujte se! Lidé i zvířata chtějí mír. Zastavte válku, zavřete nebe! Chci mír!!!“

Žeňa Reznik (13 let) píše: „Válka přišla do naší země…  24. února se život navždy změnil. Tisíce lidí, které ztratily své domovy, musely opustit svá rodná města, uprchly se svým milovaným psem a kočkou, ale doufají, že se po vítězství vrátí domů.“

Další dopis je od Lizy Tomenko (10 let): „Moje kresba ukazuje znak Chersonu, namalovaný v barvách vlajky útočníků. Ale náš voják stojí vedle cedule a přebarvuje ji do modrých a žlutých barev. Naše vítězství nebude snadné… Při osvobozování okupovaných území se prolilo mnoho krve naší armády.“

Den za Ukrajinu

Občanské organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců upořádaly k druhému výročí války také v sobotu 24. února na Staroměstském náměstí shromáždění, na kterém vystoupil prezident ČR Petr Pavel. Stovky lidí se do centra hlavního města vydaly právě od sochy ukrajinského buditele Tarase Ševčenka na náměstí Kinských na Smíchově.