Vyrazte v květnu do práce na bicyklu!

10/05/2023

Více lidí na kolech v ulicích, čistší vzduch, bezpečnější pohyb po městě. To jsou hlavní cíle květnové akce Do práce na kole, kterou letos již potřinácté vyhlašuje spolek AutoMat. Přípustnou alternativou kola jsou brusle, koloběžka, skejt, ale i „obyčejná“ chůze či poklus.

„Akce je určena týmům o 2 až 5 členech, kteří zaznamenávají své bezmotorově překonané trasy do registračního systému. Anonymizovaná data o jejich cestách pak mohou sloužit k monitorování a zlepšování infrastruktury pro pěší a cyklisty,“ vysvětluje Natálie Veselá ze spolku AutoMat.

Dvěma třetinám účastníků a účastnic podle organizátorů hradí startovné jejich zaměstnavatelé, pro které projekt představuje netradiční a zábavný teambuilding. Zúčastnit se však samozřejmě může i jednotlivec či rodina, případně parta přátel.

V Praze 5 je o akci každý rok velký zájem, a to navzdory kopcovitému terénu. „Účast obyvatel Prahy 5 či třeba zaměstnanců FN Motol dokládá, že ani to nemusí být překážkou pro udržitelnou dopravu,“ říká Veselá a dodává, že kolo lze v obtížnějším terénu přirozeně kombinovat s MHD a příměstskou hromadnou dopravou.

Spolek AutoMat pořádá v rámci projektu Do práce na kole každý rok tři celorepublikové akce – takzvané výzvy: lednovou, která trvá týden, v rámci Evropského týdne mobility zářijovou (ta trvá dva týdny) a nynější květnovou, jež trvá měsíc.

Loňský ročník květnové výzvy přilákal téměř 25 tisíc lidí z celé republiky a překonal tak všechny dosavadní rekordy. Organizátoři doufají, že letos se přidá ještě více těch, kteří se budou po celý měsíc přepravovat do práce a z práce převážně na vlastní pohon. Více informací na webu dopracenakole.cz.

Více v časopisu Pětka!