Výdejna Potravinové banky nově i v Praze 5

04/03/2024

V naší městské části se ve čtvrtek 7. března otevře další výdejna potravin, již pátá v rámci celé Prahy. Tato humanitární pomoc je určena potřebným občanům, zejména seniorům a rodinám s dětmi nebo samoživitelům na hranici chudoby. Službu zajišťuje Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj ve spolupráci s MČ Praha 5 a její příspěvkovou organizací Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (CSOP), která pro daný účel vyhradila prostory ve smíchovském komunitní centru Louka. Výdejna bude fungovat každý čtvrtek od 9 do 12 hodin a v každém termínu počítá s kapacitou zhruba 80 klientů.

Každý, kdo o pomoc projeví zájem, musí mít doporučení od Úřadu městské části Praha 5. Senioři ve stavu nouze je získají na oddělení sociální péče a rozvoje sociálních služeb, rodiny s dětmi zase na oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Poptávka po potravinové pomoci v posledních letech strmě roste. Ohrožené skupiny se totiž jen těžce vyrovnávají s vysokou inflací a nárůstem cen energií a potravin. Proto jsem se domluvila s ředitelkou Potravinové banky paní Doušovou, zda by také u nás mohli zřídit výdejnu, aby byla pomoc pro občany Prahy 5 dostupnější. Díky její vstřícnosti a pomoci našeho sociálního odboru a CSOP se to nakonec podařilo,“ uvedla místostarostka Prahy 5 pro sociální oblast Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Zřízení nové výdejny tak navázalo na úspěšnou Mikulášskou sbírku, kterou Praha 5 spolu s Potravinovou bankou uspořádala na začátku prosince minulého roku.

„S Potravinovou bankou spolupracuji již od roku 2020 a dlouhodobě vnímám její neocenitelnou pomoc pro občany, kteří se ocitli v nouzi. Je určena pro samoživitele, kteří nemají čím nakrmit své děti nebo pro opuštěné seniory. Proto jsem ráda, že můžeme našim obyvatelům z Prahy 5 otevřením výdejny Potravinové banky pomoct i my,“ konstatuje zastupitelka a místopředsedkyně Výboru sociálního a zdravotního Linda Neubergová (Piráti).

Potravinová banka (www.potravinovebanky.cz) získává přebytečné jídlo od svých podporovatelů, k nimž patří obchodní řetězce, výrobci i jednotliví dárci. V bance se uskladní, roztřídí a následně se rozdělí lidem, kteří si nemohou nakoupit dostatek potravin z vlastních prostředků. K nim se pomoc dostane prostřednictvím charitativních organizací, které poskytují potraviny svým klientům, což jsou nejčastěji svobodné maminky a osamělí senioři. Druhou možnost představují právě výdejny, k nimž se nyní přidává i ta v Praze 5. Ve skladech Potravinové banky se připravují tašky se základními potravinami, které se potom vydávají příchozím jednotlivcům. Nemohoucím je pomoc dovážena jednou týdně domů.

Výdejna Potravinové banky v Praze 5

Komunitní centrum Louka

U Královské louky 918/5, Smíchov

www.potravinovabankapraha.cz
výdej: čtvrtek 9.00–12.00 hod.