Vítězové Talentu Prahy 5 koncertovali

01/02/2024

Soutěž nadaných interpretů „Talent Prahy 5“ má za sebou již 17. ročník. Tradiční akce pro hudebníky do 26 let vyvrcholila slavnostním koncertem laureátů, který se uskutečnil v sále Bohuslava Martinů na HAMU na Malé Straně. Ocenění mladí umělci vystoupili v doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského. Toto věhlasné komorní těleso bylo založeno v roce 1994 světoznámým dirigentem Jiřím Bělohlávkem. V průběhu slavnostního večera zazněla díla mistrů světové klasiky, jako byli Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Anatolij Komarovskij, Niccolò Paganini či Jenö Hubay.

Absolutní vítěz 17. ročníku Talentu Prahy 5, violoncellista Jakub William Gráf.

Soutěž, kterou každoročně organizuje městská část Praha 5 ve spolupráci s PKF – Prague Philharmonia, sleduje umělecké výkony mladých hudebních amatérů. Těm nejlepším umožňuje veřejnou koncertní prezentaci svého umění v doprovodu prestižního profesionálního orchestru. Radní pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti) vnímá záslužnost tradiční soutěže: „Jedná se o jeden z našich dlouhodobých projektů, které se zaměřují na podporu rozvoje kreativity mladých lidí. V tomto případě jde o naplnění uměleckých schopností talentovaných interpretů. Pro ně může být naše soutěž významným podnětem do další hudební kariéry.“

Letos se do soutěžního klání zapojilo 17 mladých českých talentů. Nejmladším účastníkem byl teprve osmiletý houslista Tadeáš Prokop. Absolutním vítězem se stal violoncellista Jakub William Gráf. V dalších kategoriích uspěli zejména hráči na hoboj, klavír, housle a flétnu. Na koncertu oceněných interpretů vystoupily také vybrané naděje z našich partnerských měst – z maďarské Budapešti (Újbuda), rumunského Aradu a srbského Bělehradu (Savski Venac). „Soutěž i letos přinesla skvělé hudební výkony, které mladí umělci se vší parádou předvedli i na závěrečném koncertu. Myslím, že o spoustě zúčastněných interpretů v budoucnu ještě hodně uslyšíme,“ pochvalovala si akci starostka Prahy 5 Radka Šimková (PRAHA 5 SOBĚ). Z vysoké umělecké úrovně soutěže měla radost také ředitelka PKF – Prague Philharmonia Kateřina Kalistová. Ta zároveň ocenila kvalitní práci organizátorů: „Smekám před Prahou 5 a všemi jejími zástupci, kteří soutěž v průběhu let podpořili. Celý orchestr se již těší na další ročník.”

Laureáti 17. ročníku soutěže Talent Prahy 5

I. kategorie (do 15 let)

1. cena – František Sládek (hoboj)

2. cena – Tadeáš Prokop (housle)