Vítězové Talentu Prahy 5 vystoupili na slavnostním koncertu soutěže Talent Prahy 5

09/02/2023

Výběr z děl slavných skladatelů od baroka po 20. století završil 7. února slavnostní koncert soutěže Talent Praha 5. Hudební přehlídku pořádala pátá městská část ve spolupráci s orchestrem PKF již šestnáctým rokem. Záštitu nad akcí udělili radní pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti) a starosta Jaroslav Pašmik (Praha 5 Sobě), který akci slavnostně zahájil.

„Jedná se o jedinečnou příležitost, kdy si mladí talentovaní muzikanti mohou zahrát po boku profesionálního tělesa pod vedením dirigenta Leoše Svárovského. Letošní ročník talentu představil hned několik hvězd, o kterých bezesporu ještě uslyšíme. Jde zejména o klavíristu Pavola Praženicu a violoncellistu Petra Hamerského, kteří se oba zcela po právu stali vítězi letošního ročníku. Vysoký zájem a kvalita účastníků vypovídá o tom, že soutěž rok od roku nabývá u začínajících muzikantů na atraktivnosti,“ říká radní pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti).

Něžné tóny zazněly od Pavola Praženici, Barbory Peškové, sester Šilerových, Petra Hamerského, Jana Dudáka či dětského pěveckého sboru Svítání se sbormistrem Vítem Hergeselem. Součástí večera bylo také vystoupení hostů ze zahraničních partnerských měst Prahy 5 – Elly Thierbach, Anji Ovaskainen a Levente Hanzlíka.

Závěrečný koncert laureátů letošního ročníku se opět ujala PKF pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského. Toto renomované komorní těleso bylo založeno v roce 1994 světoznámým dirigentem Jiřím Bělohlávkem. V současné době jde o jeden z nejrespektovanějších nejen českých, ale i světových orchestrů, který je ceněn především pro svůj charakteristický zvuk. Do jeho repertoáru patří hlavně hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Mezi členy orchestru se spojuje generace zkušených hráčů s talentovanými mladými umělci.

Koncert ke shlédnutí: https://www.youtube.com/@praha5208/streams

Přílohy ke stažení