Vedení Radnice Prahy 5 se účastnilo piety k 79. výročí bombardování na Farkáně

15/02/2024

Na Popeleční středu (14. února 1945 se Praha stala cílem amerických bombardérů. Podle většiny historiků, americký svaz letounů B-17 místo Drážďan, za nepříznivých klimatických podmínek, zaútočil na Prahu. Existují ovšem i domněnky, že díky shodnému meandru řeky, jaký dělá Vltava v Praze i Labe v Torgavě (Torgau), které je velkým okresním městem u řeky Labe, v severozápadní části německé spolkové země Sasko) si navigátor spletl obě města.

foto: mezi účastníky piety byli i pamětníci tragických událostí února 1945

V Praze bylo bombardováním zničeno více než dva a půl tisíce pražských domů, více než sedm stovek obyvatel zabito a zraněno 1184 osob. Americké bombardéry přezdívané „létající pevnosti“ udeřily na rozhraní Smíchova, Radlic a Jinonic. S výjimkou lehkého poškození smíchovského a vršovického nádraží nebyl zasažen žádný z vojensky důležitých cílů, nýbrž prakticky výhradně hustě obydlené centrum města (Vinohrady, Vyšehrad, Emauzy, Mánes).

Každým rokem si tragédii připomínají u pomníčku na Farkáně místní občané Radlic a Malvazinek. Organizátorem vzpomínkové akce je Spolek Ekologická a humanitární služba občanů Na Farkáně (EHSONF) Ekologická a humanitární služby občanů na Farkáně (EHSONF). https://osfarkan.cz/

Starousedlíci tuto tragickou událost znají z vyprávění rodičů a prarodičů a sami v dětství poznaly zbytky ruin. Proto uctívají památku obětí a pečují o pomníček“, dodává emeritní předsedkyně Spolku Hana Krčilová.

foto: emeritní předsedkyně Spolku Ekologická a humanitární služba občanů Na Farkáně, Hana Krčilová, uprostřed

Nálet spojenců měl fatální důsledky pro lokalitu. Tři domy byly naprosto srovnány se zemí, poškozeny domy na Farkáně I a III, dům na náměstí a řada dalších byla citelně poničena. Bylo poškozeno náměstí starých Radlic, kostelíček sv. Jana Nepomuckého v Radlicích a hřbitov Malvazinka. Byla vybombardována i usedlost Malá (Fričův statek), kde zahynul její majitel. Vedle kostelíčka sv. Jana Nepomuckého je umístěn pomníček, který připomíná tuto událost a oběti, jak z Farkáně, tak ze starých Radlic. „Toto bolestné výročí nám připomíná, že války přináší také nevinné oběti z řad civilistů. A vzhledem k tomu, že v současné době se bojuje nedaleko naší země, važme si toho, že můžeme žít v míru,řekla starostka Radka Šimková, která spolu s místostarostou Radkem Janouškem a radní Jolanou Dočekalovou (všichni Praha 5 SOBĚ), položila květiny.

foto zprava: starostka MČ Praha 5 Radka Šimková, radní Jolana Dočekalová, místostarosta Radek Janoušek (autor: V. Eichlerová, MČ Praha 5)

Pražané letecký útok takřka na sklonku II. světové války nečekali a někteří se před nálety nestačili včas ukrýt. Důstojného památníku se, bohužel,  zatím tito padlí Pražané nedočkali.