V provozu je nová hokejová hala, sloužit bude i pro veřejné bruslení

28/11/2023

Radnice Prahy 5 přispěla ke vzniku nového krytého ledového stadionu – SPM Arény, na pomezí Jinonic a Nových Butovic. Po uzavření stadionu na Nikolajce vyplývá zajištění stadionu z memoranda mezi MČ Praha 5, investorem Slavomírem Pavlíčkem, hokejovým klubem HC Smíchov 1913 a Krasobruslařským klubem Stadion Praha.

I když jde o provizorní stadion, je plně funkční, má připojení na všechny sítě, sociální zařízení, moderní zázemí na uložení výstroje i na rozcvičení hráčů, mobilní sklad pro sportovní náčiní a administrativní zázemí. Ledová plocha je chlazena mobilní chladicí jednotkou s novými technologiemi s možností snížení energetické náročnosti a pravidelně ji upravuje rolba. K areálu přiléhá parkoviště pro 40 aut s vjezdem od Radlické ulice. Ledové kluziště má rozměry 26 x 58 m, je zakryté halou o rozměrech 36 x 66 m.

„Projekt dočasného kluziště jsem od začátku chtěla dotáhnout do šťastného konce. Je to fantastické, že se to do roka a do dne opravdu podařilo. Děkuji panu Pavlíčkovi, že se rozhodl vložit své peníze do výstavby haly, kterou by si městská část těžko mohla sama dovolit. Malí hokejisté se mohou konečně vrátit zpět na domovskou Pětku, veřejnost si může užívat bruslení na hladkém ledě a naše školy a školky mohou dětem dopřát skvělý zimní zážitek,“ oceňuje místostarostka Prahy 5, sama bývalá krasobruslařka Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Cílem bylo pomoci klubu po uzavření Nikolajky a rádi bychom hokejové zázemí podporovali i nadále. Rád bych, aby když se na Praze 5 rozhodne nějaké dítě, že by rádo hrálo hokej, tak aby mělo odpovídající prostor a podmínky. Výhradní investice stála řádově k 80 milionům Kč, velká část z toho padla na terénní úpravy“, dodává Slavomír Pavlíček.

Nebýt investora a podpory Prahy 5 spolu s Magistrátem hlavního města Prahy, tak hala nestojí. Ale moc si vážím i toho, že to nevzdali rodiče a že o halu bojovali i hráči a děti, které se v klubu naučily bruslit. Všem, kteří se v důležitou chvíli postavili za klub, ještě jednou děkuji. V některých fázích to bylo pro naši budoucnost rozhodující,“ říká předseda a šéftrenér HC Smíchov 1913 Michal Gandalovič.

V nové Aréně najdou totiž kýžený tréninkový prostor i hokejisté HC Smíchov 1913. MŠ a ZŠ budou mít v době vyučování možnost si objednat kluziště pouze pro sebe, a to za symbolickou částku. Případně si dokoupit asistenci profesionálního trenéra. A výhledově se počítá i s výstavbou trvalého stadionu.

Interiér nové hokejové haly v Jinonicích. Foto: René Volfík