Tvůrčí dům Elišky Peškové slavnostně otevřen

18/09/2023

Jedná se o nové kreativní centrum právě Švandova divadla, které vzniklo rekonstrukcí domu ve vnitrobloku, nedaleko Švandova divadla, s významnou podporou MČ Praha 5. V upravených prostorách se budou konat sousedská setkávání, tematická odpoledne, kreslení.  Již v této sezóně k vidění studentské, dětské a amatérské umění.

Praha 5 i Švandovo divadlo tak získaly zázemí, kde najdete multifunkční sál pro 60 diváků, v němž budou probíhat divadelní představení, koncerty, improvizované večery a další formy živého umění nebo filmové projekce. Kromě umělecké tvorby bude v dalších prostorách možné pořádat i různé přednášky, diskuze a vzdělávací kurzy. „Připravujeme také tematická odpoledne, při nichž se budeme vracet do historie a přihlásíme se k často opomíjeným tradicím. Například při akci ´Smíchov 1918´ účastníci na vlastní kůži zažijí období, kdy tato čtvrť ještě nebyla součástí Prahy,“ doplňuje vedoucí centra Vojtěch Nejedlý.

Komunitnímu životu bude sloužit klubovna se samoobslužným občerstvením. V letních měsících se aktivity centra budou moci rozšířit i do dvora, který je určený pro společenské události a neformální setkávání, ale je zamýšlen také jako letní scéna. V suterénu se počítá s truhlářskou a krejčovskou dílnou. Kutilové si mezi nimi jistě vyberou tu pravou, když např. potřebují upravit drobný konstrukční a stavební materiál. Nejen dílny ale také klubovna a dvůr budou přístupné pro veřejnost, podkrovní ateliér bude fungovat jako zkušebna nebo místo pro kreativní workshopy.

Prolnutí kultury, komunitního života, vzdělávání a řemesel je v Tvůrčím domě opravdu unikátní. A je potěšující, že tento záměr nezůstal jen u umělecké tvorby pro pasivní diváky, ale nabídne i pestrou škálu možností pro aktivní zapojení návštěvníků. Jde navíc o projekt, který se na radnici připravoval několik let, napříč volebními obdobími. MČ rekonstrukci centra zafinancovala vynaložením významných prostředků,“ uvedl radní Prahy 5 pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti).

Při rekonstrukci městského domu vzniklo rovněž osm nových malometrážních bytů. „Zčásti jsme je vytvořili přestavbou dříve nevyužívaného půdního prostoru. Věřím, že zde nájemníci budou spokojení. V rámci obnovy objektu jsme nezapomněli ani na opravu střechy, obou fasád a prostoru dvora. Celá rekonstrukce byla dokončena v letošním roce a její náklady přesáhly 50 milionů korun,“ shrnuje významnou investiční akci místostarosta Radek Janoušek (PRAHA 5 SOBĚ).

Kontakty pro media:

David Šťáhlavský