Strukturální plán pomůže Praze 5 s rozvojem území

20/07/2022

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.

„Při dnešním mohutném rozvoji některých lokalit Prahy 5 a všeobecném tlaku na nové stavební projekty je nesmírně důležité pečlivě posuzovat dopady na konkrétní území v dlouhodobém horizontu. Právě to je úkolem Strukturálního plánu, abychom se jako městská část mohli kompetentně a ve prospěch Prahy 5 vyjadřovat k jednotlivým stavebním záměrům ať už soukromníků či hlavního města Prahy,“ vysvětluje potřebu Strukturálního plánu radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS).

Vytvoření a pravidelná aktualizace tohoto koncepčního dokumentu je jedním z opatření Strategie MČ Praha 5 2030+, která určuje dlouhodobý rozvoj městské části. Na jeho přípravě se podílela pracovní skupina zřízená Radou MČ Praha 5 a v rámci jeho aktualizace je počítáno i se zapojením veřejnosti. Strukturální plán má u jednotlivých projektů vyhodnocovat především dopady v rámci širších vztahů v daném území, možnosti sdílení infrastruktury, uspořádání obslužných center, či zkoumání toků lidí a dopravních vztahů.

„Jde mimo jiné o to vytvořit předvídatelné a transparentní prostředí pro rozhodování o rozvoji území. Aby i podnikatelské subjekty či hlavní město Praha věděli, s čím můžou u městské části dopředu počítat,“ dodává radní Doležal.

Přílohy ke stažení