21/04/2023

Starosta Prahy 5 vyjednává s Českou poštou lepší podmínky, řešením by mohla být Mobilní pošta.

Transformace České pošty a významná redukce pobočkové sítě se dotkne i Prahy 5. Městská část má na základě toho přijít o dvě ze svých stávajících sedmi poboček. Situaci navíc komplikuje fakt, že jedna z poboček, s jejímž zachováním Pošta počítá, prochází stavebními úpravami, a původně avizované otevření na začátku letošního června nabírá zpoždění. Starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik proto vyjednává se zástupci České pošty o náhradním řešení, které by zmírnilo dopady na život obyvatel Prahy 5.

“Rušení dvou poboček pošt na území naší městské části mě trápí, bohužel se však ukazuje, že není v mé moci jejich uzavření zastavit. Pobočky v Jinonicích a na Újezdě tak mají podle zástupců České pošty skončit k poslednímu červnu. Aktuálně však vyjednávám náhradu za dočasně uzavřenou pobočku v Košířích, kde probíhají od loňského roku stavební úpravy. Její otevření pošta slíbila začátkem letošního června, nedávno však termín posunula o čtvrt roku na konec léta, což vnímám jako velmi nešťastné,” říká starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik (PRAHA 5 SOBĚ).

“Včera jsem proto jednal se zástupkyní vedení České pošty o možnostech dočasného řešení, nejméně do doby otevření pobočky v objektu Košířská brána na Plzeňské ulici. Z variant, které jsem paní ředitelce pobočkové sítě navrhl, panovala největší shoda na zřízení tzv. Mobilní pošty, která by mohla být prozatímní náhradou za pobočku v Košířích, jejíž otevření pošta odložila. Věřím, že se nám podaří tuto variantu dojednat, za Prahu 5 jsme připraveni poskytnout maximální součinnost,” říká starosta Pašmik (PRAHA 5 SOBĚ).

Dodává, že pátá městská část je připravena rychle nabídnout pro umístění městský pozemek i zábor a se zřízením Mobilní pošty proaktivně pomoci. Ta funguje na principu pojízdné pobočky, která je v pravidelné časy otevřena na stanoveném místě. Zajišťuje například příjem vnitrostátních i mezinárodních zásilek, důchodovou službu, SIPO nebo poštovní poukázky a prodej doplňkového zboží. Nenabízí sice veškeré poštovní služby, ale mohla by alespoň vykrýt část potřeb občanů z Košíř a okolí. Výsledky jednání s Českou poštou budou známé v příštích týdnech.