Starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik uspořádal setkání s místními podnikateli

15/05/2023

Starosta Jaroslav Pašmik (PRAHA 5 SOBĚ) pozval 27. dubna místní podnikatele a živnostníky na radnici na neformální setkání. Hlavním cílem bylo seznámit se s problémy majitelů malých i středních podniků na Pětce a otevřít dialog s radnicí. Akci navštívilo přes 20 podnikatelů z maloobchodního prodeje, provozovatelů kaváren, nebo poskytovatelů služeb a dalších zaměření.

Setkání moderoval předseda Komise pro podporu podnikání Jiří Krátký (Piráti). Starosta v úvodním slově zdůraznil, že si velice váží přínos podnikatelů pro městskou část. “Nechtěl jsem uspořádat formální jednání, kde nebude prostor řešit, co podnikatele trápí. Inicioval jsem proto setkání mezi podnikateli a širším vedením radnice, aby mohla být zahájena otevřená, fungující a přátelská spolupráce,” zdůraznil starosta.

Podnikatelé se kromě jiného zajímali o bezpečnost v souvislosti s nedávnými incidenty na Andělu. „Policisté a strážníci provádějí intenzivní kontroly a okamžitě řeší zjištěná protiprávní jednání. Hlídky jsou posíleny. U Anděla bude častěji přistaveno i policejní vozidlo. Rovněž jednáme o vylepšení vyhlášky o zákazu alkoholu na nejkritičtějších místech a také budeme usilovat o posílení kamerového systému,” uvedl dále starosta. Praha 5 však podle něj má bohužel jen omezené možnosti, jak situaci řešit, proto bude podle jeho slov prosazovat dlouhodobé a systémové řešení po pražském Magistrátu, který má na jednotlivé oblasti přímý vliv a nese za ně zodpovědnost.

Řadu podnikatelů také trápí parkování při zajišťování dodávek zboží do obchodů. „Vyhovět poptávce po vytvoření nových parkovacích míst na Smíchově by vedlo k většímu nárůstu aut, které k nám pravidelně dojíždějí ze Středočeského kraje a ještě větším kolonám v Radlické, Vrchlického, či K Barrandovu. Abychom umožnili dostatečné parkování pro rezidenty, uvažujeme spíše o přeměně části fialových zón na modré. Místa pro zásobování omezovat nebudeme. Jde jen o to, aby byla v čase sdílena a neblokovala je dlouhodobě parkující auta. Dopravně problematická je už nyní obsluha sídliště Barrandov. Po dostavbě Nového Barrandova bude sídliště mít tolik obyvatel jako Kolín či Příbram, avšak bez s nimi srovnatelné občanské vybavenosti. Každodenní výjezd tolika obyvatel směrem do centra města a spolu s nimi tisíce aut Středočechů nemůže jediná ulice K Barrandovu pobrat. Proto je potřeba podpořit podnikání přímo na sídlišti a výstavbu občanské vybavenosti” nastínil místostarosta pro dopravu a strategické plánování Milan Kryl (Piráti).

Důležitou částí neformálního setkání byla informace o tom, že tradiční a oblíbené trhy na Andělu by měly být rozšířeny. „Počítám s vypsáním nového výběrového řízení na jejich pořádání. Trhy mají u obyvatel velkou oblibu, své návštěvníky si proto určitě najdou i v dalších částech naší městské části,” uvedl radní pro životní prostředí a veřejný prostor Milan Vrkoč (SEN 21).

Podnikatelé na jednání rovněž zmínili, že by ocenili větší transparentnost při možnosti pronájmů prostorů patřící radnici a jejich zveřejňování na webu městské části. Na závěr radní poděkovali všem přítomným za účast a pozvali podnikatele na drobné pohoštění. Akce se mimo jiné zúčastnil předseda Výboru finančního a investic Karel Bauer (Piráti) a člen Komise pro podnikání Jiří Psota (PRAHA 5 SOBĚ). V druhé půlce letošního roku by mělo následovat další podobné setkání, tentokrát se zástupci velkých firem působící na Praze 5.