Slavnostní zahájení modernizace Smíchovského nádraží

15/02/2024

foto: Slavnostní poklepání na kolejnici nádraží Praha – Smíchov        foto: Starostka MČ Praha 5 R. Šimková v rozhovoru s ministrem dopravy Martinem Kupkou (Spolu – ODS)

Správa železnic odstartovala celkovou přestavbu železničního terminálu Praha-Smíchov. Oficiálního zahájení se zúčastnila starostka MČ Praha 5 Radka Šimková a místostarosta pro územní rozvoj a strategické investice Radek Janoušek (oba Praha 5 SOBĚ). Zhruba do tří let získá nádraží zcela novou, moderní podobu. Navíc se v budoucnu stane součástí přestupního terminálu pro autobusovou regionální i dálkovou dopravu. Cestující ocení nejen bezbariérový přístup na nástupiště, ale i lepší napojení na veřejnou dopravu, stejně jako na okolní zástavbu. Celkové náklady rekonstrukce nádraží dosáhnou 5,1 miliardy korun, vybudov

ání lávky pak vyjde na 314 milionů. Počítá se, že projekt bude z větší části financován z evropských fondů. Na něj naváže s ještě většími náklady hl. město Praha výstavbou autobusového terminálu s kapacitním parkovacím domem P+R.

foto: Starostka MČ Praha 5 s náměstkem primátora Hl. města Praha Zdeňkem Hřibem (Piráti);  foto: Starostka MČ Praha 5 a místostarosta Radek Janoušek

MČ Praha 5 přestavbu podporuje: „Tato část Prahy 5 je významným rozvojovým územím, vznikají tu byty pro tisíce nových obyvatel, nové kanceláře, kam budou lidé dojíždět. Doufám, že se s přestavbou nádraží kultivuje i jeho okolí a přilehlé části “ řekla R. Šimková „Rádi bychom také, aby tu ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy vyrostla nová moderní škola.“

Podle místostarosty R. Janouška je to významný krok ke komplexní vybavenosti lokality.

„Jako městská část usilujeme o koordinaci všech chystaných záměrů v oblasti dolního Smíchova. Projekt základní školy, který městská část připravuje od roku 2018, vzešel z architektonické soutěže a v nedávné době získal povolení. Věříme, že ve spolupráci s hlavním městem se v nejbližších letech podaří tuto stavbu zrealizovat, aby došlo k potřebnému rozvoji této oblasti po všech stránkách“, doplňuje místostarosta. Navíc dodává:

„Přestavba nádraží společně s výstavbou autobusového terminálu výrazně přispějí ke zlepšení dopravní obsluhy nejen pro obyvatele Prahy 5. Oceňujeme, že v rámci rekonstrukce dojde k zachování funkcionalistické nádražní haly.“

V rámci souběžné stavby dojde rovněž k vybudování nové lávky do Radlické ulice, ze které bude přístup na jednotlivá nástupiště. Stavba bude probíhat za provozu, vyžádá si jen určitá omezení pohybu cestujících ve stanici.

Zdroj: Správa železnic