Schváleno Memorandum o porozumění a spolupráci MČ Praha 5 a Letiště Praha a.s.

30/06/2022

Na dnešním mimořádném zasedání Rady městské části Praha 5 bylo schváleno Memorandum o porozumění a spolupráci MČ Praha 5 a Letiště Praha a.s.

Klíčovými body Memoranda je podpora MČ Praha 5 výstavby paralelní dráhy RWY 06R/24L, jejímž zásadním přínosem bude zvýšení bezpečnosti letového provozu, neboť jedna dráha bude využívána na vzlety a druhá na přistání. Dalším přínosem této nové dráhy bude snížení negativního vlivu leteckého provozu právě nad územím MČ Prahy 5. Dalším důležitým faktem Memoranda je skutečnost, že po zprovoznění a kolaudaci paralelní dráhy s hlavní vzletovou a přistávací dráhou bude dnešní vedlejší dráha 12/30 změněna na pojezdovou dráhu a nebude využívána pro vzlety a přistání letadel.

„Je to problém, který nás na Praze 5 už delší dobu trápí. Ten hluk je v některých částech městské části, jako jsou například Barrandov, Staré Butovice či Jinonice, opravdu výrazný, takže jsem rád, že se nám podařilo Memorandum uzavřít v krátké době“ uvedl radní Prahy 5 David Dušek (STAN)

Dobrá zpráva je, že dnešním dnem byla zprovozněna hlavní dráha Letiště Václava Havla. Takže ode dneška si občané Prahy 5 konečně odpočinou od hluku přistávajících či startujících letadel.

„Tato situace je pro obyvatele Prahy 5 opravdu nepříjemná. Nemálo z nich se na mě obrací s žádostí o pomoc a řešení. Proto jsme se rozhodli do toho výrazně vstoupit a výsledkem je uzavřené Memorandum, které pozitivně ovlivní život občanů Prahy 5“ řekla starostka Renáta Zajíčková (ODS).

Přílohy ke stažení