Rekonstrukce kanalizace v okolí Holečkovy ulice

09/04/2024

V letošním roce probíhá v Holečkově ulici, Švédské a Na Hřebenkách rozsáhlá oprava kanalizace. Akce vyvolává dopravní omezení, kdy je nutné řídit provoz kyvadlovou signalizací, a dotýká se dopravní obsluhy přilehlých objektů. Práce probíhají v podzemí, a proto nejsou na povrchu tak zřetelné jako při výkopech v otevřené rýze.

Rekonstrukce stoky, která se využívá pro odvod splašků, je investiční akcí PVS a.s. Většina prací, které jsou extrémně technologicky i fyzicky náročné, probíhá za plného provozu kanalizační sítě v hloubce 5–8 metrů. Opravuje se úsek v celkové délce 1,6 km. Stávající jednotná zděná kanalizační stoka 600/1100 mm se zvětšuje na 700/1250 mm, což umožní větší průtok a do budoucna se eliminuje riziko vzniku havárií. Během realizace se musí okolí stoky nejprve zainjektovat, aby nedocházelo k případným pohybům celého tělesa. V období dešťů totiž kanalizace funguje v tzv. tlakovém režimu, kdy je stoka naplněna po svou kapacitu a voda se zvedá až k poklopům. Pokud není dostatečně aktivováno její okolí, hrozí poškození, havárie nebo i propady celé vozovky. Po úspěšně provedených injektážích se mohou zahájit vlastní opravy.

První technologií je rekonstrukce spodní části stoky, která se za provozu vybourá a vlepují se čedičové žlaby. Předtím se musí zřídit provizorní obtok z PVC trub. Pokud je období dešťů (jaro a podzim), stoka se naplní splaškovou a dešťovou vodou, což vyvolává přerušení prací a prodloužení harmonogramu. Následuje hloubení šachet hornickým způsobem s použitím ocelového pažení, přeražba stávající stoky za plného provozu pomocí LB rámů a vystrojení nové stoky včetně nových revizních šachet. Při této technologii se musí používat obtokové potrubí z PVC, který pojímá splaškové vody z hlavní stoky a jsou do něj napojeny i stávající přípojky jednotlivých nemovitostí. Jakmile začne pršet a stoka se naplní, voda zničí obtokové potrubí a realizace se znovu prodlužuje. Nakonec se provádí rekonstrukce v otevřené rýze, kde je stoka na řadě míst v kolizi se stávajícími inženýrskými sítěmi (např. plynovody nebo vodovody starými i více než století) a často na nich vznikají havárie.

Po rekonstrukcích kanalizační stoky se obnovují povrchy podle požadavků TSK. Nemalý vliv na prováděné práce má také dopravní obslužnost dané lokality a koordinace s další výstavbou městské části. Pracovníci zhotovitele jsou kontrolování po stránce BOZP, technickým dozorem investora, autorským dozorem projektanta a při provádění činnosti hornickým způsobem také komisaři Obvodního báňského úřadu.