Radnice Prahy 5 podpořila záchranu železničního mostu na Výtoni

16/01/2023

Vedení městské části Prahy 5 jednotně schválilo stanovisko k zachování železničního mostu na Výtoni i další postup ohledně komunikace se Správou železnic. Starosta Jaroslav Pašmik (Praha 5 SOBĚ) vyzval Správu železnic, aby nepodnikala nevratné kroky ohrožující existenci stávajícího železničního mostu pod Vyšehradem, zapsané kulturní památky.

Železniční most na Výtoni je jednou z dominant naší městské části a představuje důležité spojení s pravým břehem metropole. Za Prahu 5 jsme připraveni vynaložit úsilí, abychom zachovali most, který bude neocenitelnou památkou i pro další generace a současně nalezli takové řešení, které bude znamenat co nejkratší přerušení vlakového provozu mezi oběma břehy Vltavy. Věřím, že dialog o citlivé rekonstrukci mostu se Správou železnic je ještě možný. Panuje na tom široká koaliční shoda na Praze 5,“ uvedl starosta Jaroslav Pašmik.

Železniční most pod Vyšehradem tvoří ikonické panorama Prahy. Spojuje břehy Prahy 5 a Prahy 2. Správa železnic představila veřejnosti v listopadu 2022 vítězný návrh stavební rekonstrukce, jež současný most nahrazuje mostem novým. Zachování stávající konstrukce podle Správy železnic není možné. Toto stanovisko ovšem v lednu zpochybnil i ministr dopravy.

Vzhledem k tomu, že železniční most pod Vyšehradem je nejen podle názoru komise Rady HMP pro památkovou péči výjimečnou technickou i kulturní památkou, která se významným způsobem podílí na charakteru Pražské památkové rezervace, vyzvala Rada městské části Prahy 5 Správu železnic, aby nepodnikala nevratné kroky, které vedou k ohrožení statutu kulturní památky železničního mostu pod Vyšehradem. Rada MČ Prahy 5 zároveň podpořila záměr hlavního města Prahy provést rekonstrukci stávajícího železničního mostu a jeho doplnění o samostatnou soudobou konstrukci s třetí kolejí. Starosta Mgr. Jaroslav Pašmik, MBA (Praha 5 SOBĚ) je připraven o této variantě se Správou železnic jednat.

Přílohy ke stažení