Radnice chce více chránit parkovací místa pro rezidenty

26/04/2023

Větší ochranu parkovacích míst pro rezidenty požaduje Praha 5. Upravit však potřebuje systém parkování v rámci celé metropole.

Stejně jako ostatní centrální městské části i Praha 5 je zahlcována vozidly lidí, kteří zde nebydlí ani nepodnikají. „Účelem zón je chránit prostor především pro rezidentské parkování. Tam, kde parkovací místa zaplňují turisté a návštěvníci na úkor místních, zóna neplní svoji funkci a požádáme o úpravu pravidel,“ říká místostarosta Prahy 5 pro dopravu Milan Kryl (Piráti).

Mezi hlavní požadavky obyvatel páté městské části patří změna smíšené fialové zóny na modrou, jež jako jediná v praxi dokáže ochránit rezidentní parkování. Dalším uvažovaným opatřením v centrální části města je podle Kryla prodloužení platnosti parkovacích zón také na víkend.

K dodržování parkovacích pravidel jsou třeba přísnější opatření – od větších pokut po častější odtahy vozidel z chodníků a míst, kde parkování není povoleno.

„Někteří řidiči za parkování nechtějí vůbec platit a nízká cena za parkování ve veřejném prostoru je také příčinou, proč se investoři nehrnou do výstavby parkovacích domů,“ podotýká Kryl. Kromě výstavby parkovišť P+R s návazností na MHD připravuje radnice Prahy 5 dílčí rozšíření počtu stání na městských pozemcích.

Zástupci centrálních městských částí se shodují na potřebě celoměstské úpravy pravidel, která by kromě zdražení zahrnovala i volné hodiny pro návštěvy a řemeslníky. Praha 5 předá své připomínky ohledně parkování hlavnímu městu (magistrátu) a bude další kroky koordinovat zejména se sousedními městskými částmi.

(Vybíráme z Pětky)