Řada dobrovolníků z Pětky se zúčastní akce „Ukliďme Česko“

29/03/2023

Desítky dobrovolníků páté městské části se opět zapojí do akce „Ukliďme Česko“. V sobotu 1. dubna na Apríla se zaměří nejen na úklidy černých skládek, ale bude se uklízet i v okolí sídlišť, například na Barrandově, Malvazinkách, Kesnerce, Višňovce a dalších místech.

Cílem akce je nejen uklidit okolí bydliště, ale i ve společné věci zapojit různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce a také mediálně zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek. „Právě Tyto akce mají každoročně velký úspěch na Pětce, a to hlavně díky hojnému počtu vás všech. Vždy mám skvělý pocit, když někdo dělá něco pro své okolí. I v letošním roce hojný počet účastníků dokládá, že občanům záleží na životním prostředí a veřejném prostoru“, dodává radní Milan Vrkoč (SEN 21).

Celá akce není jen o uklízení odpadků, ale také o sdílení myšlenek, postojů a setkávání občanů – dobrovolníků na akcích, které prospívají nejen obcím, ale pozitivně se odráží i v přístupu k ochraně životního prostředí.

Jsem organizátorem sousedského úklidu na Barrandově už po sedmé. Stala se z něj společenská tradice, do které se zapojují i slavné a úspěšné osobnosti z vilové čtvrti. I tito lidé si vezmou rukavice a společně sbírají odpadky v lesíku Habrová či na Barrandovské skále. Kde jinde se něco takového podaří?“ svěřil se nám místostarosta MČ Prahy 5 Milan Kryl (Piráti).

Již nyní je registrovaných cca 25 skupin dobrovolníků.  Mimo jiných je organizátorem i nejmladší zastupitel Henryk Josef van Tietjen (SEN 21).

Máte-li zájem se zapojit do akce. Registrujte se na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz do mapy úklidů a vyberte si v okolí ten svůj, ke kterému se připojíte. V ideálním případě se můžete i zaregistrovat, aby s vámi organizátor akce počítal a měl pro vás připravené pytle na sesbíraný odpad a pracovní rukavice. I když je hlavní termín pro letošní jaro aprílová sobota 1. dubna, úklidy budou probíhat i v jiných termínech. Kromě samotného uklízení je neméně důležitá i prevence znečištění. Proto vznikla nejen odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz, od které si její autoři ze spolku – Ukliďme Česko slibují snížení množství černých skládek i odpadků povalujících se v přírodě a možnosti využití této aplikace pro základní a střední školy.