První zasedání Parlamentu dětí a mládeže Prahy 5

08/10/2023

Více než dvacet žáků a žákyň se sešlo ve čtvrtek 5. října 2023 na prvním zasedání Parlamentu dětí a mládeže Praha 5 v budově radnice městské části Prahy 5. Studentští zástupci více než desítky základních a středních škol se na úvodním setkání poznávali, debatovali o tématech, která chtějí řešit, a také si zvolili své předsednictvo. V něm zasedne Tomáš Kadlčík ze ZŠ Tyršova, Andreas Wolf z Gymnázia Christiana Dopplera a Viktorie Oplová ze SOŠ Drtinova. Novopečenému vedení Parlamentu moc gratulujeme a přejeme hodně energie, sil a nápadů, na které se budou zástupci Rady MČ těšit. Skrze Parlament budou mít mladí lidé možnost se podílet na rozvoji Prahy 5, zvyšovat své kompetence ke komunikaci a řešení problémů, a vyjadřovat se k dění, které je bezprostředně ovlivňuje. Zástupci se shodli, že je nejvíce zajímají témata dopravy, veřejného prostoru a kultury.

Parlament je organizován ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Praha 5, jako jeden z kroužků. „Studentský parlament využívá právní subjektivitu Domu dětí a mládeže Praha 5 a rádi se budeme podílet na jeho činnosti. Naší rolí je být mladým lidem „průvodcem“ při uskutečňování jejich nápadů“, vysvětila Marie Mertová (ředitelka DDM Praha 5). Do kroužku se zájemci mohou stále přihlásit přes webové stránky https://www.ddmpraha5.cz/krouzky/4573-parlament-deti-a-mladeze-prahy-5.

„Parlament dětí a mládeže Praha 5 má být především o aktivitě dětí a o tom, jak si to oni sami budou organizovat a zařizovat. My jim poskytneme podporu – organizační, materiální ale i váhu naší autority při různých jednáních a aktivitách“, dodává radní pro otevřenou radnici a participaci Filip Karel (Piráti). Spolu s ním tuto aktivitu iniciovali a připravili zastupitelka, předsedkyně Výboru pro otevřenou radnici Lucie Boudová (Praha 5 Sobě) a zastupitel Josef Henryk Tietjen (SEN21).

Těšíme se na první podněty Parlamentu dětí a mládeže Prahy 5!