PROTESTNÍ AKCE ZEMĚDĚLCŮ A ZEMĚDĚLSKÝCH ODBORŮ 19. – 22. ÚNORA

14/02/2024

V hlavním městě Praze se očekávají naplánovaná protestní shromáždění zemědělců na Malostranském náměstí, která mají trvat každý den od pondělí 19. 2. do čtvrtka 22. 2. Ohlášená shromáždění se budou konat na mnoha místech Prahy. Jedná se o jízdy zemědělské techniky (traktorů) po trasách, které uvádíme přehledně níže. Kvůli těmto shromážděním a zajištění jejich bezproblémového konání se včera na magistrátu uskutečnila koordinační porada, na které zemědělci zástupcům magistrátu předali doplňující informace o pondělní jízdě zemědělské techniky, která od ranních hodin zcela zablokuje magistrálu před ministerstvem zemědělství a v širokém okolí. Tato akce tak způsobí výrazné dopravní problémy nejen v této a přilehlých lokalitách, ale potenciálně i na příjezdech do Prahy.

O dalším vývoji vás budeme informovat.

OZNÁMENÉ TRASY NÁJEZDŮ DO PRAHY:

D7 – seřadiště: Letiště Panenský Týnec

Slaný směr D7 – Evropská – Svatovítská – Hradčanská – Milady Horákové – Veletržní – Bubenská – Hlávkův most – Wilsonova

D8 – seřadiště: Lovosice

Liberecká – Holešovičky – most Barikádníků – Argentinská – Za Viaduktem – nábř. Kpt. Jaroše – Hlávkův most – Wilsonova

D1 – seřadiště nájezd na D1 od Benešova – směr Praha

1. května – Legerova – Wilsonova

D4 – seřadiště Cukrák (Jíloviště naproti občerstvení Cukrák)

Strakonická – Hořejší nábř. – Jiráskův most – Resslova – Ječná – Wilsonova

D11 – příjezd z D11

Olomoucká – Pražský okruh – Českobrodská – Hartigova – Husitská – Wilsonova

Svolavatelem shromáždění je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR.

Přehled oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy
(Tento přehled nemusí zobrazovat aktuální stav.)

Magistrát hl. města Prahy v této souvislosti a pro úplnost dodává, že konání veřejných shromáždění je ústavně zakotveno v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony. Úřady taková shromáždění ani nepovolují, ale potlačuje pouze jejich včasné ohlášení. Hlavní město navíc musí respektovat i nedávně verdikty soudů, kdy například Městský soudu v Praze zrušil rozhodnutí pražského magistrátu ke změně trasy mimo původně oznámený úsek průvodu hnutí Poslední generace (z 12. 9. 2023). Soud tak v tomto případě uznal blokování dopravy jako legitimní protest, který musí město a jeho obyvatelé strpět.

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy