Pravda i krása: ukrajinské umění ve stínu války

26/05/2023

Městská část Praha 5 zve od 1. června do 15. srpna na unikátní výstavu vynikajících českých dokumentárních fotografů do galerie Portheimka, která bude zaměřena na aktuální válečné dění na Ukrajině. Práce pěti autorů Jarmily Štukové, Jakuba Plíhala, Milana Jaroše, Gabriela Kuchty,  či Reného Volfíka představí skrze své fotoaparáty nejen přímo válečné běsnění, ale též jeho přímé či nepřímé dopady. Aby se návštěvníci ve složitém konfliktu lépe orientovali, přizvali autoři výstavy ke spolupráci renomovaného ukrajinistu Davida Svobodu. Společně s malířkou Annou Hábovou, která ovládá též umění kaligrafie, vysvětlí na kreativně komponované časové ose důležité mezníky ve vztazích obou zúčastněných aktérů.

Galerie bude sloužit jako plátno pro prezentaci neustále opakujících se dezinformačních hesel, které se šíří veřejným prostorem nejrůznějšími kanály. Těžké téma války bude v 1. patře galerie odlehčovat výstava současných ukrajinských výtvarníků a umělců s díly, které zejména charakterizující jejich postoje k vlastní zemi.

V rámci doprovodného programu exteriérová instalace výstavních panelů o Ukrajině oživí piazzettu před kostelem svatého Václava a pozve širší veřejnost k návštěvě galerie.

Záštity nad výstavou „Pravda i láska: ukrajinské umění ve stínu války“ v galerii Portheimka se ujal radní pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti).

Vernisáž se uskuteční 31. 5. v 17:00 hodin.