Prahu 5 ozdobil památník Ferdinanda Peroutky

05/12/2023

Smíchov se od včerejška honosí novým uměleckým dílem ve veřejném prostoru. V parku u barokního letohrádku Portheimka byl odhalen památník publicisty, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky. Slavného obyvatele Prahy 5 připomíná objekt ve tvaru dýmky od architekta Radka Talaše. Ten se svým návrhem nazvaným „Jací jsme“ uspěl v otevřené výtvarné soutěži v konkurenci dalších 22 účastníků. Cena na realizaci artefaktu činila 2,9 milionu korun.

Městská část vypsala soutěž na konci roku 2021 a loni v dubnu byly vyhlášeny výsledky. Za Radkem Talašem získal druhou cenu Ondřej Bělica a odměny připadla také Petru Pištěkovi a Evě Pykové s Alexandrem Kotačkou. V porotě, která soutěžní návrhy posuzovala, usedl tehdejší místostarosta Lukáš Herold (ODS), zastupitelka Zuzana Hamanová (STAN), architekt Jan Šépka, výtvarník Petr Dub a novinářka a kritička Karolína Jirkalová.

Památník Ferdinanda Peroutky s názvem “Jací jsme” v zahradě Portheimky. Foto: Veronika Eichlerová

Čtyřmetrový památník tvarově odkazuje k ikonické dýmce, s níž je Ferdinand Peroutka ztvárněn prakticky na všech fotografiích ze svého tvůrčího období. Dílo má povrch z leštěného nerezového kovu a „hlavičku“ dýmky zakončuje zrcadlová plocha, která zachycuje chvilkové portréty kolemjdoucích. Na ní je vyveden nápis „Jací jsme“ připomínající Peroutkovo rané dílo z roku 1924, což ocenila starostka Prahy 5 Radka Šimková (PRAHA 5 SOBĚ): „Otázka ´Jací jsme?´ je důležitá nejen pro celý český národ, ale také jednotlivě pro každého z nás. V čase adventního rozjímání se můžeme zamyslet, jací vlastně jsme, abychom si uvědomili, jací být chceme.“

Památník Ferdinanda Peroutky a jeho autor arch. Radek Talaš. Foto: Veronika Eichlerová.

V parku u Portheimky vznikl vůbec první památník Ferdinanda Peroutky u nás. „Jeho umístění nebylo vybráno náhodně. Dýmka jako by ukazovala směrem k domu č.p. 1286 na okraji parku, kde Peroutka žil až do svého vynuceného odchodu do exilu po komunistickém převratu,“ vysvětlil radní Prahy 5 pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti). Jako „dýmku opuštěnou ve spěchu emigrujícím majitelem“ popisuje svůj výtvor i architekt Radek Talaš: „Chtěl jsem vyjádřit, že Peroutka zmizel z Prahy nejen fyzicky, ale potom i mentálně, když byl ve druhé polovině 20. století vymazán z našich učebnic dějepisu. Moje dílo je jakousi satisfakcí velkému člověku a navrácením jeho odkazu tam, kam patří.“ Za materiál pro ztvárnění objektu zvolil Radek Talaš ocel, protože je na první pohled patrný: „V rámci parku tak vznikl výrazný solitér viditelný už z dálky, podobně jako byl samotný Peroutka. Přitom ale nenarušuje harmonii zeleně, naopak zdejší atmosféru vhodně doplňuje.“

Odhalení Peroutkova památníku – zleva: arch. Radek Talaš, starostka Prahy 5 Radka Šimková, náměstek primátora Jiří Pospíšil, Terezie Kaslová, radní Štěpán Rattay a zastupitel Lukáš Herold. Foto: Veronika Eichlerová.

Slavnostního odhalení památníku se zúčastnila také Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která poděkovala městské části za realizaci díla: „Praha 5 přistoupila k památce na mého dědečka s nesmírnou pietou, což nebývá úplně běžné.“

Ferdinand Peroutka (6. 2. 1985 Praha – 20. 4. 1978 New York)

Jeden z hlavních představitelů československé prvorepublikové žurnalistiky. Autor monumentálního díla „Budování státu“, redaktor Tribuny a dlouholetý šéfredaktor revue Přítomnost. Člen tzv. „pátečníků“, skupiny intelektuálů, kteří se scházeli k diskuzím ve vile bratří Čapků. Za války byl vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po roce 1945 byl poslancem parlamentu, kvůli komunistické perzekuci odešel v roce 1948 do amerického exilu. V New Yorku mj. vedl české oddělení rádia Svobodná Evropa.