Praha 5 zvyšuje počet košů na psí výkaly a apeluje na pejskaře, aby je využívali

27/01/2022

Psí exkrementy ve veřejném prostoru jsou dlouhodobým problémem, který se však podařilo v posledních letech výrazně zlepšit. Přesto radnice Prahy 5 připomíná povinnost majitelů psů znečištění neprodleně odstranit.

 

Úklid psích exkrementů z ulice, chodníku a dalšího veřejného prostranství upravuje vyhláška č. 8/2008 Sb. „V případě znečištění ulice nebo jiného veřejného prostranství výkaly zvířete odstraní neprodleně znečištění osoba, která je vlastníkem nebo držitelem zvířete nebo jiná osoba, která má zvíře v dané chvíli ve své péči.“ Praha 5 připomíná, že tato povinnost není nijak podmíněna instalací košů na psí exkrementy ze strany Městské části ani zaplacením poplatku.

 

„Samozřejmě chápeme, že čím více košů, tím větší pravděpodobnost, že je pejskař využije. Proto pravidelně navyšujeme počet těchto košů. Na druhé straně si musí každý majitel psa zajistit úklid vlastními silami a prostředky. Někdy se setkáváme s názorem, že když zaplatí poplatek za psa, o exkrementy se postará město. Ale tak to není. Chceme čisté ulice a parky a je to i odpovědnost každého majitele psa,“ připomíná místostarosta MČ Praha 5 pro správu veřejného prostoru, zeleň a životní prostředí Lubomír Brož.

 

Aktuálně je na území Prahy 5 rozmístěno 238 košů na psí exkrementy. Na nejvíce exponovaných místech, jako je Smíchov, sídliště Barrandov a část Radlic navíc probíhá pravidelný úklid vysavačem. Radnice také připomíná, že sáčky na psí exkrementy jsou k bezplatnému odběru na recepcích úřadu městské části ve Štefánikově ulici 13, 15 a nám. 14. října. Exkrementy lze také sbírat do jakéhokoli sáčku či papíru a odkládat do běžných odpadkových košů nebo popelnic na komunální odpad.

Kontakt

Městská část Praha 5
nám. 14. října 1381/4
150 00 Praha 5

Tel.: +420 257 000 511 E-mail: podatelna@praha5.cz

ID datové schránky: yctbyzq

Podrobné kontakty a úřední hodiny

Sociální sítě