Praha 5 zřídila koordinační pracovní skupinu na pomoc Ukrajincům

09/03/2022

Městská část Praha 5 vytvořila koordinační pracovní skupinu na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Do pracovní skupiny jsou zapojeni zástupci odborů krizového řízení, sociálního, bytového a aktuálně i zástupce odboru školství.

Pracovní skupina se schází pravidelně třikrát týdně. Nyní je primárně zaměřena na přípravu bytů, které budou poskytnuty uprchlíkům.

Usnesením RMČ Praha 5 bylo schváleno poskytnutí vytipovaných bytů a následně i nebytových prostor, které budou jednoduše a rychle připraveny pro provizorní bydlení. Bylo tak rozhodnuto proto, že obrovský příliv uprchlíků z Ukrajiny rychle plní ubytovací kapacity v celé metropoli.

Další možnosti se nabízí v ubytovacích místnostech na Ženských domovech nebo v klubovně místního spolku JUNÁK – český skaut, který nabídl klubovnu k přechodnému ubytování uprchlíků.

První dva byty (vybavené) již byly nahlášeny KACPU a jsou připraveny k přijetí ubytovaných. Další byty musejí být vybaveny základním nábytkem a vybavením, které umožní jejich obývání jako například postele, stoly, židle, osvětlení, sporáky nebo vařiče, pračky. Byty, ve kterých budou ubytovány rodiny s velmi malými dětmi, novorozenci nebo batolaty, budou ještě dovybaveny dětskou postýlkou a dalším vybavením a zařízením nezbytným pro péči o malé děti.

„Chceme se dobře postarat o uprchlíky z Ukrajiny, kteří budou ubytováni na naší městské části. Budeme je navštěvovat a dle potřeby doplníme zařízení bytů,“ říká tajemnice úřadu MČ Praha 5 Kateřina Černá

Všechny byty budou vybaveny balíčky základních potravin a hygienického vybavení.

Společnost EUC, která ÚMČ Praha 5 poskytuje pracovně lékařské služby, slíbila dodat bezplatně lékárničky se základním zdravotním vybavením do těchto bytů.