Praha 5 trvá na nulové toleranci k hazardu

30/01/2024

Vedení radnice požádalo magistrát, aby v naší městské části nadále zachoval tzv. nulovou toleranci k hazardu. Reaguje tak na informace, že se připravuje změna vyhlášky, která nyní v Praze 5 provozování technických i živých hazardních her plošně zakazuje.

Očekává se, že magistrát bude chtít úpravou vyhlášky zohlednit výhrady Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proti regulaci hazardních her v metropoli. Mohlo by to znamenat, že živé hry (např. ruleta) budou povoleny na celém území Prahy. Tedy i v městských částech, kde byly dosud zakázány včetně Prahy 5. Živé hry by se nově mohly provozovat ve vzdálenosti nejméně 200 m od škol a školských zařízení.

Městská část proto poslala radnímu hl. m. Prahy Adamu Zábranskému dopis, v němž mu sděluje svoje stanovisko a žádá o zachování současného stavu. „Jsme si vědomi, že záleží především na uvážení magistrátu, jaké povinnosti v této oblasti zavede. Případná změna vyhlášky by ale měla významný dopad na veřejný pořádek v naší městské části, a proto chceme otevřít diskuzi na toto téma,“ uvedla starostka Prahy 5 Radka Šimková (PRAHA 5 SOBĚ).

Místostarostka pro sociální oblast Monika Shaw Salajová (SEN 21) se obává, že rozvolnění pravidel pro hazard by naší městské části přinesla negativní dopady: „Už nyní se potýkáme s otevřenou drogovou scénou a dalšími problémy, jako je alkoholismus a toxikomanie. Závislost na hazardu ničí životy celých rodin a naší společnosti nemůže z dlouhodobého hlediska přinést nic dobrého. Proto jsem navrhla přijmout usnesení, které se jasně vymezuje proti jakémukoliv rozvolnění vyhlášky.“