Praha 5 spojuje děti všech kultur

13/10/2023

Děti základních a mateřských škol se sešly v sobotu 7. října v Národopisném muzeu Národního muzea, aby poznaly české tradice a lidovou kulturu. V Letohrádku Kinských pro ně městská část Praha 5 s Národopisným muzeem uspořádaly odpoledne plné poznání, her, kreativního tvoření, ale i zpěvu, tance a hudby. Akce se uskutečnila za podpory dotačního titulu Ministerstva vnitra ČR „Integrace cizinců 2023“.

O hudební a taneční zahájení akce se postaraly děti ze ZUŠ Popelka s vystoupením klarinetového kvarteta a tanečního souboru. Program po celý den doplňovaly vybrané základní a mateřské školy z Prahy 5 – ZŠ Waldorfská Jinonice, ZŠ Pod Žvahovem, ZŠ a MŠ Radlická, ZŠ a MŠ Kořenského, ZŠ a MŠ Grafická, MŠ Duha, MŠ U Krtečka a MŠ Nad Palatou. Ke stánkům škol se s kreativním tvořením připojil také Dům dětí a mládeže Prahy 5. Akci slavnostně zahájila ředitelka Historického muzea Národního muzea Zuzana Strnadová spolu se starostkou Prahy 5 Radkou Šimkovou (PRAHA 5 SOBĚ) a radní pro školství Alenou Janďourkovou (PRAHA 5 SOBĚ).

Po celý den bylo pro děti zdarma k dispozici občerstvení s nádechem české tradice, koláče makové, tvarohové i jablečné, buchty i ty povidlové, řízky, chlebíčky, obložené mísy, plněné briošky i tortilky, neslazená voda s ovocem a pro starší bílá káva. Za splněné úkoly děti dostaly odměny s letitou tradicí českého výrobku a sice školní potřeby od firmy Koh-i-noor či jednotlivě balené sladkosti od Pedro.

V kreativních dílnách si děti měly možnost zkusit techniku potisku, vyrobily si vlastní potisk kapesníčku, ale také vdechly život obyčejné dřevěné vařečce z Dřevotvaru, která pod jejich zručnými ručkami ožila v loutku. V pekárenské dílně děti samy umotaly jidášky a na místě je upekly. Některé je hned snědly, jiné si je odnesly domů nebo někoho obdarovaly. Kvalifikovaní lektoři připravili pro děti pracovní list ke stálé expozici Národopisného muzea „Česká lidová kultura“. Děti si mohly osahat tradiční výrobní materiály, z komentáře lektorů se dozvěděly zajímavosti o přírodě, řemesle, lidovém umění, svátcích jara, Vánocích, zrození, svatbě, ale i úmrtí. Do expozice se děti mohou kdykoliv vrátit s rodiči a osvěžit si získané znalosti.

Speciální poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří při akci pomáhali na jednotlivých stanovištích tak, aby se dětem všechno dařilo a odnesly si pocit radosti, naplnění a štěstí ze společně stráveného sobotního odpoledne. Poděkování patří také panu řediteli Selešimu ze Základní školy waldorfské, který zajistil přidané taneční vystoupení dětí ze své školy, ale i tolik potřebný svoz tříděného odpadu. Mladí návštěvníci tak získali inspiraci, jak žít zodpovědně a udržitelně vůči přírodě.

Těšíme se na další společné akce pod širým nebem, ale i v prostorách Národního muzea, protože přivádět děti k historii, tradicím a kultuře má smysl.