Praha 5 se zapojí do mezinárodního projektu SuPeRBE v rámci Interreg Central Europe

09/02/2024

MČ Praha 5 se nově zapojí do mezinárodního projektu v rámci evropského dotačního titulu Interreg Central Europe pod názvem SuPeRBE – Supporting Cross-scale Planning and Policy Readiness for a Resilient Built Environment (CE0200768).

MČ Praha 5 si zapojení do projektu velmi cení, Česká republika je velmi žádaným partnerem, zejména právě na úrovni municipalit a universit. V minulém období se zapojilo, zřejmě stále kvůli jazykové bariéře, pouze 5% účastníků z ČR. MČ Praha 5 si od zapojení do projektu slibuje možnost konkrétního využití příkladů dobré praxe, vyzdvižení MČ Praha 5 mezi špičku v rámci mezinárodní spolupráce a jedinečnost v evropském měřítku. Bude spolupracovat se špičkovými partnery napříč centrální Evropou v rovinách státní a veřejná správa, universitní, R&D a podnikatelský sektor, SME, včetně vybraných zahraničních municipalit. Sdílená data budou respektovat Open Data Policy, výstupy budou veřejně dostupné, bez licencí.

Vedoucím partnerem projektu je německá Hochschule München University of Applied Sciences. Spolu s MČ Praha 5 je druhým českým partnerem projektu České vysoké učení technické Praha, UCEEB. Z Rakouska je partnerem The Austrian Association of Cities and Towns, Chorvatsko zastupuje City of ŠibenikEIHP – Energy Institute Hrvoje Požar, Itálie poskytla dva partnery, iiSBE Italia R&D, SMEMunicipality of Abano Terme. Partnerem z Maďarska je FeliCity Ltd., SME.

Cílem mezinárodního projetu je vývoj a testování vědecky podloženého přístupu na podporu měst při rozhodování o politice adaptace na změnu klimatu, který obcím poskytne personalizovanou IT platformu „na klíč“ pro realizaci adaptačních opatření. Projekt se zaměří na zvýšení schopnosti středoevropských měst řídit rizika a přizpůsobovat se jim zaváděním systémových přístupů podporovaných inovativními IT nástroji a metodikami rozhodování pro regionální a místní orgány veřejné správy. Platforma má zlepšit začleňování adaptace na změnu klimatu do politických nástrojů, zlepší odolnost středoevropských území.

IT platformu bude integrovat nástroje pro hodnocení, metodiky rozhodování, zvyšovat kapacitu veřejných orgánů při zavádění, řízení a hodnocení adaptačních opatření v územních měřítcích. Cílem je aktivně zapojit místní orgány veřejné správy do testování inovativních přístupů k adaptaci a řízení rizik, podporovat zavádění místních pokročilých klimatických služeb a začleňovat adaptaci na změnu klimatu ve městech do klíčových politických nástrojů.

Projekt je tedy odpovědí na chybějící metodiky a nástroje pro rozhodování orgánů veřejné správy. Má napomoci příliš složitému definování potřeb při řízení a hodnocení adaptačních opatření. Zároveň je odpovědí na nedostatek IT nástrojů a relevantních dostupných platforem, má napomoci řešení absence synergie mezi politickými nástroji a v neposlední řadě zkvalitnit komunikaci mezi zúčastněnými stranami.

Projekt je plánovaný na 30 měsíců, jeho faktický začátek pak na polovinu roku 2024. Hmatatelným výstupem projektu bude pilotní IT platforma SuPeRBE, společné testování a demonstrace inovativních přístupů, nalezená společná řešení a metodika pro začleňování adaptace na změnu klimatu do politických nástrojů. Na 3D modelu města budou prezentovány slabiny v oblasti přizpůsobování se klimatu.

Role MČ Praha 5 jako partnera projektu spočívá zejména v:

• Poskytování zpětné vazby a poradenství během vývoje platformy SuPeRBE (podpora cyklu týkajícího se realizace adaptačních opatření ze strany obce v různých územních měřítcích: diagnostika současného stavu např. městské čtvrti, studie optimálních strategií, scénářů, monitorování realizace opatření, hodnocení dosažených výsledků)
  • Spolupráci na provedení české případové studie. Platforma SuPeRBE bude přizpůsobena Praze 5 s ohledem na místní priority a podmínky, dostupnost a přístupnost dat, specifické potřeby.
  • Platforma bude testována ve vztahu k politickému nástroji zvolenému městskou částí, např.na podporu přípravy plánu adaptace na změnu klimatu.
  • Poskytnutí vstupních informací týkajících se využití platformy SuPeRBE k posílení provádění opatření pro přizpůsobení se změně klimatu prostřednictvím souboru klíčových politických nástrojů: posouzení dopadů projektů a městských plánů malého rozsahu, strategické posouzení vlivů městských plánů na životní prostředí, plány přizpůsobení se změně klimatu, národní plány obnovy a odolnosti atd.

Kalkulace celkových nákladů pro MČ Praha 5 je uvedena níže.

Celkové náklady partnera projektu 150 000 EUR 3 600 000 CZK
Z toho dotace INTERREG ve výši 80% 120 000 EUR 2 880 000 CZK