Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18/05/2022

Městská část Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí z Pětky.

Primární prevence je nejúčinnější a také nejlevnější forma boje se závislostmi. Praha 5, která má veřejný prostor historicky zatížený koncentrací nízkoprahových center pro závislé osoby, se s touto problematikou potýká dlouhodobě. Denně v našich ulicích a parcích vídáme důsledky užívání drog a v rámci omezených možností řešíme na úrovni městské části bezpečnostní dopady na život obyvatel Prahy 5. Problematikou se zabývám i jako poslankyně, jsem v kontaktu s národním protidrogovým koordinátorem, který právě zdůrazňuje význam primární prevence. I proto vítám projekt REVOLUTION TRAIN. Ten moderním a atraktivním způsobem edukuje mladé lidi. Prostřednictvím zážitkového učení působí na jejich smysly a vystavuje je simulovaným kritickým životním situacím. Nenásilně ukazuje, jak je důležité trávit čas smysluplně a jak si užívat života bez závislostí. Těší mě, že se do tohoto programu zapojilo 8 základních škol z Prahy 5,” říká Renáta Zajíčková (ODS), starostka odpovědná za oblast školství MČ Praha 5.

REVOLUTIO TRAIN představuje unikátní program, jehož základem je multimediální vlaková souprava, která nabízí jedinečné prostředí pro interaktivní zážitkové vzdělávání zaměřené na primární prevenci. Návštěvníci v několika rovinách sledují příběh o příčinách, vývoji a důsledcích závislostí.

Hlavní sdělení programu je především apelem na zdravý způsob myšlení, zdůrazňuje význam osobní svobody a odpovědnosti za vlastní bezpečí, je inspirací k pozitivním životním volbám. Je zásadní, aby si každý jedinec uvědomil, že rozhodování ve zlomových okamžicích je klíčové, a špatná rozhodnutí mohou mít fatální důsledky,“ uvádí Pavel Tuma, autor projektu.

Cílem programu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů maximálně zapůsobit na osobnost návštěvníka, na jeho postoj k závislostem a na upevnění jeho vnitřního odmítavého přesvědčení k návykovým látkám. Prostory vlaku REVOLUTION TRAIN jsou multifunkční a umožňují měnit programy dle cílové skupiny, ať již jde o školy, rodiny s dětmi, širší veřejnost či zaměstnanecké kolektivy.

Jsem rád, že vlak Revolution train originálním způsobem doplňuje nabídku stávajících protidrogových programů a akcí. Jsem přesvědčen, že tento způsob protidrogové prevence zaujme větší množství lidí, než ony klasické programy a v konečném důsledku bude znamenat důraznější a razantnější protidrogový apel na návštěvníky vlaku,“ říká radní odpovědný za sociální oblast, bezpečnost a prevenci kriminality Petr Lachnit (ANO).