Praha 5 otevře nad náplavkou novou ledovou plochu

30/11/2023

V sobotu 2. prosince bude slavnostně zprovozněno nové kluziště na Hořejším nábřeží. Vybudovala ho městská část Praha 5 jako zimní variantu využití multifunkčního hřiště, které prošlo rozsáhlou revitalizací za téměř 46 milionů korun. Ledová plocha o rozměrech 40 x 20 m by měla sloužit veřejnému bruslení až do konce února.

Obnova smíchovského hřiště, které nyní nese název „Aréna sportu“, probíhala v posledních dvanácti měsících. V rámci unikátního víceúčelového řešení zůstala zachována možnost hrát zde v teplejších měsících fotbal, basketbal a další míčové sporty. Pod nový tartanový povrch hřiště byla navíc instalována chladicí technologie, takže přes zimu tu může vzniknout ledová plocha s hokejovými mantinely. Ta na Smíchově nahradí dosavadní kluziště, které fungovalo na náměstí 14. října.

Multifunkční hřiště nad smíchovskou náplavkou zahrnuje také renovovaný skatepark s betonovým povrchem a mobilními překážkami, přibyly stroje pro fitness cvičení, zpevněné mlatové plochy a cesty, osvětlení a technické zázemí v kontejnerech s dřevěnými obklady. V jednom z nich je umístěna rolba pro úpravu kluziště. Náklady na investiční akci vyšly městskou část na necelých 46 milionů korun, z čehož 13,8 milionů pokryla dotace od magistrátu.

Příprava rekonstrukce včetně výběru zhotovitele stavby spadá ještě do minulého volebního období. Současné vedení radnice potom při realizaci investice naráželo na různé technické problémy. „Hořejší nábřeží byl projekt, který nám dal opravdu zabrat. Stálo nás to hodně práce, protože jsme do poslední chvíle naráželi na jednu překážku za druhou. Všechno ještě není v ideálním stavu, ale již nám nic nebrání kluziště otevřít,“ konstatuje místostarostka Prahy 5 pro sport Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Aréna sportu na Hořejším nábřeží. Foto: Veronika Eichlerová

Podobného názoru je také ředitel Domu dětí a mládeže Praha 6 (DDM) Martin Vejvoda, jehož organizace se bude o areál starat: „Sportoviště jsme převzali asi se 14denním zpožděním, a tak bude ještě nějakou chvíli trvat, než si vše přesně sedne. Každopádně věříme, že postupně bude vše spolehlivě fungovat. Tohle místo má potenciál, aby si ho místní lidé oblíbili. Staráme se již o podobné kluziště na Vypichu u obory Hvězda, kam v minulé sezóně přišlo přes 30 tisíc návštěvníků.“

Provozovatel plánuje pro zimní bruslení doprovodný program, který odstartuje 5. prosince mikulášskou nadílkou. Ledová plocha bude pro zájemce přístupná zdarma, denně od 9.00 do 21.00 hod. K dispozici bude také půjčovna bruslí a občerstvení. Kromě podmanivého zážitku z bruslení takřka na hladině Vltavy a s výhledem na Vyšehrad se ale zájemci mohou těšit i na dění v dalších ročních obdobích. „Unikátní prostor, který přímo sousedí s náplavkou, může v létě sloužit třeba pro pořádání kulturních akcí. Krásně se tu nabízí spojení sportu, zeleně a veřejného prostoru,“ dodává místostarostka Monika Shaw Salajová.

„Zatím nechci nic slibovat, ale pokud půjde vše správným směrem, velice rádi se pustíme i do kulturního programu. Pohráváme si například s myšlenkou promítání filmů. Spravujeme ale hřiště, a tak se na jaře chceme nejprve zaměřit na spuštění sportovních kroužků pro děti, konkrétně by šlo o basketbal a minifotbal. Spolupracovat na tom budeme s našimi kolegy z DDM Praha 5,“ vysvětluje ředitel Martin Vejvoda.

Aréna sportu na Hořejším nábřeží. Foto: Veronika Eichlerová

Přílohy ke stažení