Praha 5 dokončila v Hlubočepech hrubou stavbu domu pro seniory. Otevře příští rok

03/05/2023

Na místě bývalého zdravotnického střediska u Hlubočepské ulice zahájila vloni městská část Praha 5 výstavbu třípatrového domu s devatenácti byty pro seniory. Ti zde najdou nejenom ubytování s pečovatelskou službou, ale také kulturní a sportovní zázemí. Dokončení Raudnitzova domu II se očekává už v příštím roce.

„Převážně jednopokojové, plně bezbariérové byty nabídnou komfortní bydlení pro seniory s moderním zázemím. Zařízení bude určeno pro samostatnější osoby, které zvládají individuální bydlení, ale mohou využívat pečovatelskou službu. Jde například o dovážení obědů, společné kulturní programy, dílna na ergoterapii, malá tělocvična a wellness přímo v zařízení. V novém objektu bude umístěno devatenáct bytů – osmnáct bytů 1+kk a 1 byt 2+kk, říká místostarosta pro územní rozvoj a strategické investice Radek Janoušek (PRAHA 5 SOBĚ).

Jedná se o vůbec první novostavbu, kterou městská část Praha 5 v porevoluční historii vybuduje. Zařízení se stane přidruženým objektem Raudnitzova domu I, který před rokem prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní slouží seniorům jako dům s pečovatelskou službou a komunitní centrum.

„Je dobře, že městská část po Raudnitzově domě I staví další zařízení pro seniory. Naši občané stárnou a my jim musíme být schopni zajistit kvalitní, aktivní a důstojný život. Vše zmíněné Raudnitzův dům nabízí. Společně s pečovatelskými domy chceme také vybudovat silnou a kvalitní síť pečovatelů pro všechny, kteří potřebují pomoc druhých a přitom chtějí dál žít doma,“ říká místostarostka pro sociální a zdravotní oblast Monika Shaw Salajová (SEN 21).

„Výstavbou nového pavilonu rozšíříme náš bytový fond o 19 nízkometrážních bytů, které jsou vhodné pro sociální bydlení s pečovatelskou službou, jenž je pro občany Prahy 5 dostupné za zvýhodněných podmínek”, konstatuje na téma bytové politiky s gescí majetku Štěpán Rattay (PIRÁTI).

Dům s pečovatelskou službou je navržený jako třípodlažní novostavba s orientací ložnic na jižní i západní stranu. V těsné blízkosti sousedí s Raudnitzovým domem I a mezi oběma budovami se nachází park, který má v budoucnu projít revitalizací. Bezbariérový vstup do domu bude přímo z Hlubočepské ulice s pohodlným přístupem i pro přepravu osob na lůžku. Senioři budou mít k dispozici venkovní terasu i tělocvičnu. Náklady na výstavbu se pohybují kolem 90 milionů korun.

Přílohy ke stažení