Pětka mění cestu ke čtenáři. Kde bude k dostání?

05/04/2024

Už několik měsíců vás průběžně informujeme o změně v distribuci Pětky, kterou loni schválila rada městské části. Dosavadní roznos do schránek všech domácností v Praze 5 bude nahrazen zprovozněním sítě výdejních míst. V nich si budou moci Pětku vyzvedávat občané, kteří o ni mají skutečně zájem. Časopis bude nadále k dostání zdarma.

Jaké jsou důvody ke změně?

Důležité je zejména ekonomické a ekologické hledisko. Radnice se chce nákladem časopisu co nejvíce přiblížit realitě, tedy skutečnému počtu čtenářů. Při plošném roznosu se výtisky leckde povalují pohozené u vchodů a v domovních chodbách, ať už nerozdané, nebo naopak vyhozené. Je zřejmé, že dosavadní náklad 48 tisíc výtisků časopisu neodpovídá čtenářskému zájmu. Na druhou stranu se opakovaně objevují i stížnosti na nedoručení, ovšem roznos do všech schránek není možné efektivně kontrolovat. Nový systém distribuce umožní snížit počet výtisků na přiměřenou úroveň. Ušetří se tak finance za tisk i množství spotřebovaného materiálu.

Kdy začne nová distribuce?

Toto číslo je poslední, které bylo doručováno do schránek domácností. Další vydání počínaje květnovou Pětkou již budou k dispozici pouze na výdejních místech nebo si je můžete přečíst v elektronické podobě na webových stránkách městské části www.praha5.cz/casopis-petka/.

Kde bude časopis k dostání?

Nová distribuční síť zahrnuje místa po celém území městské části Prahy 5. Kromě objektů radnice k nim patří školy, školky, zdravotnická a sociální zařízení, knihovny, kulturní instituce, ale také sportoviště nebo různé obchody, restaurace či kavárny.

Kde najdu přehled výdejních míst?

Počáteční seznam míst, kterých je nyní domluvených více než 130, najdete v tomto čísle Pětky. Spolu s přehlednou mapou bude v aktuální podobě k dispozici také na webových stránkách www.praha5.cz/casopis-petka/.

Kde budou časopisy vystaveny?

Záleží na podmínkách jednotlivých distribučních míst, která s námi spolupracují na bázi dobrovolnosti. Někde budou časopisy uloženy ve speciálních stojanech MČ Praha 5, jinde je najdete například na recepci nebo na poličce či na stolku.

Kdy si mohu Pětku vyzvednout?

Nejčastěji v rámci otevírací doby konkrétní provozovny nebo instituce. V některých případech platí určitá omezení. Uvádíme je u jednotlivých míst v seznamu a prosíme o jejich respektování. Týkají se například vybraných mateřských či základních škol, kde je odběr možný jen pro doprovod dětí a zaměstnance, nikoliv pro širší veřejnost. Do divadla nebo kina je zase přístup možný jen v časech představení.

Co když časopis na některém místě neseženu?

Počty výtisků dodávaných na jednotlivá místa budeme postupně s jejich provozovateli ladit podle skutečného zájmu. Prosíme vás tedy o počáteční trpělivost. Případně se zkuste poohlédnout na jiných místech poblíž nebo se stavte na radnici. Zvažte také možnost stáhnout si Pětku v elektronické podobě.

Mohu si odnést časopis i pro někoho jiného?

Ano, budeme rádi, pokud vypomůžete třeba méně pohyblivým sousedům a Pětku jim donesete. Počet odebraných výtisků však prosím dobře zvažte, mějte ohled na ostatní zájemce. I tady platí, že nejvíce časopisů bude k dispozici na radnici ve Štefánikově ulici.

Mohu s distribucí nějak pomoci?

Určitě, pojďme něco udělat pro dobré komunitní soužití! Pokud sami provozujete obchod nebo restauraci, napište nám e-mail a zapojte se do naší distribuční sítě. Zvýšíte tak dostupnost Pětky pro občany ve vašem okolí a třeba touto cestou získáte i nové klienty. Čtenáři nám zase můžou posílat tipy, kde distribuční místo postrádají. Pokusíme se ho pro ně domluvit.

Co když něco nefunguje?

Oceníme vaši zpětnou vazbu, pokud nám ji sdělíte slušnou formou. Dejte nám vědět, pokud někde narazíte na problém s vyzvednutím časopisu nebo ho v daném místě nebude dostatek. Předem se omlouváme, že Pětku nenajdete v řetězcích potravinových obchodů s výjimkou Žabky. Není to tím, že bychom je neoslovili, ale jejich rozhodnutím nezapojit se.

To celé jste vymýšleli sami?

Nebojte se, inspirovali jsme se Prahou 6, kde je tento distribuční systém vyzkoušený již od roku 2020 a funguje spolehlivě.

Distribuce Pětky – kontakty

MČ Praha 5