Strahovský stadion oživí vzpomínky pamětníků

08/07/2022

Nezisková organizace Post Bellum zve občany Prahy 5 na akci, která pod názvem Paměť národa připomíná historické okamžiky.  Na Strahově od zítřka na běžně nepřístupné jižní tribuně nabídne Paměť národa od července do září komentované procházky po stadionu i okolí, debaty s pamětníky, letní kino a výstavy. Představí tak nejen svou činnost, která je primárně zaměřena na natáčení příběhů pamětníků, ale zároveň otevře pro veřejnost místo s jedinečnými výhledy na Prahu i pohnutou historií. Vstup je zdarma a první akce se koná už v sobotu 9. července. Celý program na Strahově vyvrcholí na přelomu září a října třídenním Festivalem Paměti národa.

Strahovský stadion je kulturní památkou uprostřed města, a přitom tak trochu opuštěné místo, kam si v posledních letech málokdo najde cestu. Praha nyní hledá pro Strahov novou identitu. V budoucnu by zde měl vzniknout pražský Institut Paměti národa. „Už Václav Havel říkal, že ‚není identity bez paměti‘, připravili jsme proto komentované procházky, které účastníky seznámí s pamětí Strahova. Řeč bude o stadionu i jeho okolí, představíme místo radosti z pohybu a setkávání, ale také méně známé temné příběhy spojené s koncem druhé světové války“, říká Michal Šmíd z Paměti národa, který je jedním z průvodců procházek.

Zmíněné méně známé příběhy patří do května a června roku 1945, kdy se stadion proměnil v internační tábor pro příslušníky wehrmachtu i běžné německé obyvatelstvo. Tisíce Němců se několik týdnů tísnilo pod širým nebem, přežívalo o chlebu a polévce a čelilo násilnostem, především během nájezdů vojáků rudé armády. Internován byl na Strahově i tehdy dvanáctiletý Hugo Fritsch s rodinou. Dokumentaristům z Paměti národa v roce 2015 vyprávěl o úmorné cestě na stadion, při které po nich špalír Čechů plival a nadával jim, a při které zkolaboval jeho otec i babička. Zbytek rodiny o nich neměl několik měsíců zprávy. Popisoval také žalostné podmínky v táboře – na následky nedostatku vhodné stravy zemřel jeho půlroční bratr Willi.

Procházka s odborným výkladem se zaměří i na období, kdy na největším stadionu na světě bouřily tribuny během všesokolských sletů a následně spartakiád nebo období, kdy se Strahov stával, především kvůli blízkosti kolejí, centrem studentských protestů.

Na vycházky budou navazovat projekce dokumentárních filmů z produkce Paměti národa a debaty s pamětníky či autory dokumentů. Tématy budou pohnuté události 20. století a s nimi spjaté fenomény jako jsou například kolektivizace, spolupráce s STB, veksláctví, skauting, invaze v roce 1968 nebo sametová revoluce. Program se koná vždy ve středu nebo v sobotu, třikrát v měsíci.

Během tří měsíců budou na jižní tribuně zároveň uvedeny tři výstavy, které mohou lidé navštívit každý den od 9.30 do 19 hodin. Výstava Odchod 1991 představí fotografie, které zachycují poslední momenty sovětských vojáků na našem území, výstava Paměť národa ’68 přiblíží  prostřednictvím fotek a příběhů vstup armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968, i události, které invazi předcházely. Poslední bude zářijová výstava Pocta Václavu Havlovi.

Letní program na Strahově vyvrcholí třídenním Festivalem Paměti národa. Od 29. září do 1. října se na jižní tribuně budou konat přednášky, debaty s historiky i pamětníky, workshopy, koncerty známých kapel, projekce dokumentárních i hraných filmů, autorská čtení, prezentace Divadla Paměti národa nebo živé natáčení podcastu Dobrovský & Šídlo.