Oslavíme 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva

16/11/2023

Je tomu již 34 let, kdy se naše země začala vracet k demokratickým tradicím založeným T. G. Masarykem. Události 17. listopadu na Národní třídě a brutální potlačení pokojné demonstrace tehdy zaktivovaly českou společnost, které se podařilo nenásilnou formou svrhnout totalitní režim. Skončilo tak období nesvobody, které trvalo více než čtyři desetiletí.

17. listopad má ale dějinný přesah, neboť sametová revoluce roku 1989 symbolicky navazovala na události za války. Právě 17. listopadu 1939 nechala německá okupační správa zavřít všechny vysoké školy v tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Došlo také k zatýkání studentů a pedagogů gestapem, k jejich poslání do koncentračního tábora a k popravám zástupců studentských organizací. To vše jako zběsilá reakce nacistů na masové protiokupační demonstrace, které vyvrcholily při pohřbu zavražděného studenta Jana Opletala. Svátek 17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva – tak ztělesňuje odvahu hned několika generací, které prošly krutými represemi, útlakem a nesvobodou.

Na Národní třídu si tyto milníky naší historie přijdou v pátek připomenout také zástupci radnice Prahy 5 v čele se starostkou Radkou Šimkovou (PRAHA 5 SOBĚ) a místostarostkou Monikou Shaw Salajovou (SEN 21). Společně položí kytici a zapálí svíčku u známé pamětní desky na Kaňkově domě.

Přijďte se také podívat nebo se do atmosféry slavnostního Korza Národní zapojte na dálku prostřednictvím spolku „Díky, že můžem“.  Váš libovolný příspěvek na uspořádání oslav se v živém přenosu mezi 9.00 a 21.00 hod. přemění na planoucí svíčku s osobním vzkazem. Podrobnější informace najdete zde: www.darujme.cz/svickaprodemokracii.

Pieta na Národní třídě, foto: archiv “Díky, že můžem”.