Oprava tramvajových křižovatek na Andělu

22/04/2022

ČTVRTÁ ETAPA OPRAV KŘIŽOVATEK ANDĚL – od 23. 4. 2022

Práce na poslední, čtvrté etapě oprav křižovatek začne Dopravní podnik hl. města Prahy od soboty 23. dubna a potrvá do pátku 29. dubna. Dokončí výměnu zbývajícího kolejového křížení 1×6 od Štefánikovy do Plzeňské ulice, a také kolejové křížení 1×6 na Újezdě ve směru od Anděla. Z tohoto důvodu bude obousměrně přerušen tramvajový provoz pouze mezi Andělem a Újezdem.
V tomto úseku DPP zavede náhradní autobusovou dopravu.

Proto také nebude možné parkování vozidel na vyhrazených parkovacích místech ÚMČ Praha 5 v ulici Preslova, a to v termínu od 23. 4. 2022 do 30. 4. 2022. Tato místa budou využita k provozu náhradní autobusové dopravy a s ní související zřízení zastávky.

Tramvajový provoz v Plzeňské ulici bude v této etapě již zajištěn v pravidelných zastávkách, obdobně jako obsluha Radlic. Vzhledem k nadále limitovanému propustnosti objízdných tras bude spojení do centra z obou hlavních koncových větví (Řepy a Barrandov) nadále omezené a doplnění potřebné kapacity DPP zajistí vložením spojů tramvajové linky 4 v úseku Sídliště Barrandov – Anděl– Kotlářka – Sídliště Řepy.

Veškeré stavební a údržbové práce DPP ukončí v pátek 29. dubna a od večerního výjezdu obnoví původní provoz tramvají i v posledním vyloučeném úseku Anděl – Újezd.

TŘETÍ ETAPA – od 12. 4. 2022

Po dokončení prvních dvou etap obnoví Dopravní podnik od 12. dubna 2022 tramvajový provoz ve směru z Nádražní do Lidické ulice a dále ve směru Palackého náměstí. Současně zahájí třetí etapu prací, v rámci které vymění kolejové křížení 1×18 od Plzeňské do Nádražní ulice a 1×16 přímo ve středu tramvajové křižovatky.

Paralelně s tím DPP zahájí i výměnu kolejového křížení 1×6 od Štefánikovy do Plzeňské ulice.
Ve třetí etapě od 12. 4. do 22. 4. 2022, bude proto přerušen tramvajový provoz v Plzeňské ulici od křižovatky s Radlickou po křižovatku se Štefánikovou a ve Štefánikově ulici po náměstí 14. října.
Pro tuto etapu oprav Dopravní podnik hlavního města Prahy na náměstí 14. října, před pěší zónou osadí dočasný kolejový přejezd, tzv. kaliforňan, který umožní kyvadlový provoz jedné tramvajové linky směrem k/od Újezdu.

Po dobu realizace třetí etapy oprav nebude možné parkovat na vyhrazených místech před budovou ÚMČ Praha 5 v ulici Štefánikova 13,15, v termínu 12. 4.2022 (00:30 hodin) až 23. 4.2022 (00:30 hodin).

Tramvajové linky obsluhující Řepy budou objíždět oblast Anděla ulicemi Za Ženskými domovy a Radlickou. Vzhledem k velmi omezené propustnosti náhradních tras v lokalitě Anděla bude obsluhu Radlic Dopravní podnik i nadále zajišťovat náhradní autobusovou dopravou. Dopravní podnik doporučuje do této oblasti cestovat metrem, linkou B. Oblast Barrandova bude již obsluhována pravidelnou linkou číslo 5, vzhledem k limitované propustnosti objízdných tras (zejména křižovatky na Palackého náměstí) bude ve směru do centra města vedena pouze jedna další tramvajová linka.
Doplnění potřebné kapacity v koncových úsecích DPP zajistí vložením spojů linky 4 v trase Sídliště Barrandov – Anděl (v Radlické ulici) – Kotlářka – Sídliště Řepy. Třetí etapa potrvá do 22 dubna 2022.

DRUHÁ ETAPA – od 7. 4. 2022

Na první etapu oprav naváže od 7. dubna druhá etapa, ve které bude Dopravní podnik hlavního města Prahy navíc vyměňovat kolejové křížení 1 x 6 v Lidické ulici. Z tohoto důvodu bude úsek bez tramvajového provozu v Nádražní ulici rozšířen o Lidickou ulici, tj. od křižovatky ulic Nádražní a Za Ženskými domovy po Palackého náměstí. Během výluky v Nádražní ulici Dopravní podnik v tomto úseku ještě vymění i opotřebené kolejnice a v křižovatce ulic Nádražní a Za Ženskými domovy nahradí stávající výhybky novými.

Tato etapa prací se dotkne, kromě změn u linek 2,4,5,7,10,12,15,16,20,21 a 94 v navíc vedení linek 10 a 16, které budou odkloněny přes Újezd a Národní divadlo. Kromě toho linka 7 nebude zajíždět do oblasti Anděla, ale propojí se na pravém břehu s linkou 5 v zastávce Palackého náměstí.

PRVNÍ ETAPA

Zcela zásadní oprava nejvytíženějších tramvajových křižovatek v Praze na Andělu začne od večerních hodin ve středu 30. 3. 2022 a potrvá do 29. 4. 2022.

Dopravní podnik hl. města Prahy provede výměnu kolejového křížení v této tramvajové křižovatce.

Práce budou rozděleny do čtyř etap. V každé etapě dojde k výměně jiných částí kolejové křižovatky, podle toho bude v dotčených úsecích obousměrně přerušen tramvajový provoz a linky budou jezdit po náhradních trasách.

Podrobnější informace jsou popsané v tiskové zprávě níže v příloze.

Přílohy ke stažení