Nový přívoz Vyšehrad od pátku spojuje Smíchov a Podskalí

Od pátku 10. července 2020 přibyla na Vltavě devátá linka lodní přepravy – přívoz Vyšehrad. Loď Šemík spojuje Smíchov a Podskalí. V provozu je každý den od 10 do 22 hodin. O sobotách, v době konání trhů na náplavce Rašínova nábřeží, vyplouvá první Šemík s kapacitou 40 osob a bezbariérovým přístupem již v 7:30 hodin. Jízdní řád se bude v průběhu roku upravovat dle poptávky cestujících.

Jde o placený spoj, který není zahrnut do Pražské integrované dopravy (neplatí zde tarif PID). Zatím nebylo rozhodnuto, zda bude jeho provoz sezónní (s výlukou provozu od listopadu do dubna) nebo celoroční. Více informací, včetně jízdního řádu přívozu, najdete na webové stránce společnosti Pražské Benátky, s. r. o.

  • Přístaviště přívozu Vyšehrad

na levém břehu Vltavy v Praze 5 je na náplavce Hořejšího nábřeží na úrovni ulice Jindřicha Plachty,

na pravém břehu Vltavy je na náplavce Rašínova nábřeží na úrovni ulice Trojická.

  • Ceník přívozu Vyšehrad

20 Kč / dospělý, dítě, senior, voják, tramp, student, zvíře, kolo

Přívoz má v této lokalitě historickou tradici, je zmiňovaný již v roce 1222, kdy ho vlastnila a provozovala Vyšehradská kapitula. Největší rozvoj zažil převoz lidí přes Vltavu v 19. století, v době rozvíjející se průmyslové revoluce. V době před stavbou mostů přívozy přepravovaly zejména obyvatele z pravého vltavského břehu do průmyslových podniků na Smíchově.

Novodobá historie pražských přívozu se začala psát v roce 2005, kdy byl zprovozněn přívoz P1 mezi Sedlcem a Zámky. Rok na to přibyl dnes nejoblíbenější přívoz P2 mezi Podbabou a Podhořím. Následovaly další přívozy v jižní části Prahy a také v centru metropole. Po aktuálně zprovozněném přívozu má pražská síť už devět linek.

 

  • Hořejší nábřeží se postupně stává příjemným místem k odpočinku. V provozu jsou zde tzv. kobky, o nichž jsme informovali v příspěvcích:

Smíchovská kobka číslo 9 nově slouží jako galerie i místo pro odpočinek

Netradiční sousedská dílna DOK16 se na náplavce otevřela veřejnosti