Smíchovská kobka číslo 9 nově slouží jako galerie i místo pro odpočinek

V sobotu 6. 6. 2020 byla pro veřejnost otevřena nově zrekonstruovaná kobka číslo 9. Vznikl tak další příjemný prostor, kam se můžete vypravit nejen na dobré jídlo a pití, ale hlavně si v něm můžete vychutnat pravidelnou dávku umění. V Devítce, jak se zrekonstruované kobce říká, jsou a budou připraveny výstavy, besedy s umělci, spisovateli nebo malíři. Momentálně zde najdete výstavu abstraktních obrazů mladého umělce Martina Prachaře. Slavnostního otevření kobky č. 9 se na Hořejším nábřeží zúčastnila starostka MČ Praha 5 Renáta Zajíčková.

Myslím, že není potřeba, aby naše náplavka byla stejná, jako je ta protější na dvojce. Hlavní předností kobky je, že se nachází na klidnější straně náplavky. Je potřeba využít právě komornosti a klidu, který tady panuje. A k tomu by měla právě kobka číslo 9, která se dnes otvírá, přispět,“ vyzdvihuje přednosti Devítky starostka Zajíčková.

Provozovatel Devítky Karel Šlesingr představil své plány, ke kterým patří tematické víkendy, podzimní akce, ale i uspořádání vánočních trhů nebo i veřejného bruslení.

Nově opravené prostory budou hlavně o kultuře a umění. Právě nyní zde vystavuje mladý a nadějný umělec Martin Prachař cyklus Nová epizoda. „Jde v podstatě o reakci na poststudijní stav, kterým si umělec prochází po absolvování školy, kdy pak začne pracovat,“ říká abstraktní malíř a sochař.

Pro návštěvníky se budoucna připravují různé besedy, výstavy nebo literární večery se spisovateli a básníky. Prostor dostanou i začínající umělci anebo amatéři.

Přijďte se podívat, nová Devítka už se na vás těší.

Více v reportáži PRAHATV

  • Co jsou „kobky“?

Jde o prostory, které původně sloužily jako sklady materiálu dovezeného loděmi do Prahy, jsou  jak na Rašínově nábřeží na Výtoni, tak na Hořejším nábřeží na Smíchově. Kobky byly dlouhé roky nevyužívané a téměř neviditelné – vchody do nich byly kamenné a splývaly s okolím. Změna přišla s rokem 2019, kdy se atraktivní prostory podařilo zrevitalizovat. Hlavní město nechalo opravit dvě desítky kobek na obou pražských náplavkách.

  • Kobky na Hořejším nábřeží, Smíchov

č. 8 Útulna u vody – káva a vdolky na cibulákovém nádobí a autentické produkty.
č. 9 Beton klub – ateliér pro současné umění a architekturu s občerstvením.
č. 10 Dílna – vyrobíte, opravíte, vyměníte, vypijete, VÍTEJTE V DÍLNĚ. Koncept share & repair café opět na scéně.
č. 12 Meeting point –  hospoda a zázemí pro život na náplavce.
č. 13 a 14 Nábřeží – první kobky, které ožily na Hořejším nábřeží už před rokem 2009, hostily řadu výstav, akcí nebo letních projekcí. Vrací se zpátky.
č. 15 Prostor pro akce, koncerty, výstavy a bar.
č. 16 DOK 16 – Sousedská dílna knihovny. Městská knihovna v Praze otvírá svou unikátní pobočku se stroji a literaturou pro kutily.
č. 17 Komunitní kobka – prostor pro vaše neziskové, sousedské a rodinné akce.

Zdroj: Kudyznudy.cz

 

Výhled z Devítky

Zahrádka před Devítkou