Nová vyhláška hl. m. Prahy omezuje od října 2023 spalování suchého rostlinného materiálu v otevřených ohništích

10/10/2023

Zastupitelstvo HMP schválilo dne 14. 9. 2023 vyhláškukterá omezuje od  října 2023 spalování suchého rostlinného materiálu v otevřených ohništích na celém území hl. města Prahy.

Rostlinným materiálem se pro účely této obecně závazné vyhlášky rozumí biologicky rozložitelný materiál pocházející zpravidla z úklidu a údržby pozemků. Jedná se o všechny části rostlin od nejnižších rostlin po vyšší rostliny (včetně stromů). Rostlinným materiálem jsou tedy zejména tráva, seno, sláma, shrabky z trávníků, větve, kmeny stromů, kořeny, stonky bylin, listí, jehličí, kůra, květenství nebo plody bylin a dřevin.

Spalování suchého rostlinného materiálu za účelem jeho odstranění se v otevřených ohništích na území hlavního města Prahy zakazuje.

Vyhláška ponechává občanům prostor pro spalování suchého dřeva a šišek, pokud je taková činnost realizována jako volnočasová aktivita, spojená s přípravou jídla v otevřeném ohništi či prostě posezením u ohně, pokud nejedná se o období, kdy je vyhlášena pro území hlavního města Prahy smogová situace, či kdy je pro území hlavního města Prahy vyhlášena Českým hydrometeorologickým ústavem výstraha před silným, velmi silným nebo extrémně silným větrem.

Přílohy ke stažení