MŽP, NPŽP, Výzva 05/2023 – Adaptace ekosystémů na změnu klimatu

24/10/2023

Výzva je určena obcím a dalším samosprávným celkům na projekty zadržování vody v krajině, jako jsou revitalizace vodních toků a niv, budování tůní, obnova malých vodních nádrží a realizace dalších protipovodňových opatření. Níže uvádíme široké spektrum příkladů využití:

Revitalizace a renaturace vodních toků a niv

• Vytváření a obnova přírodě blízkých koryt vodních toků (přiměřeně kapacitních, tvarově a hloubkově pestrých) zahrnující eventuální odstranění dřívějších nevhodných úprav (opevnění dna a břehů, ohrazování, příčných překážek), a to včetně rekonstrukce či zakládání nových břehových porostů podél toku i v přilehlé nivě, při respektování přístupů ochrany území před povodněmi.
  • Obnova říčních ramen v nivě vodního toku.
  • Podpůrná opatření na vodním toku a v nivě umožňující přirozené korytotvorné procesy v delším časovém horizontu bez nutnosti plošně rozsáhlých investičních úprav.
  • Opatření zajišťující obnovu přirozeného vodního režimu lužního lesa vč. budování tůní či jejich soustav.

Zprůchodnění migračních překážek pro vodní živočichy a opatření k omezování jejich úmrtnosti:

• odstranění či eliminace migrační překážky,
  • opatření podporující poproudovou migraci.

V rámci projektu může být řešeno následující opatření na vodních tocích vyplývajících z Koncepce zprůchodnění říční sítě ČR či příslušných plánů dílčích povodí:

• zprůchodnění migrační překážky na vodním toku pomocí rybího přechodu či jiného opatření zajišťující migraci ryb a dalších vodních a na vodu vázaných živočichů,
  • zvýšení účinnosti stávajících rybích přechodů či dalších opatření (doplnění nové technologie, rekonstrukce stávajících rybích přechodů apod.),
  • omezování úmrtnosti vodních živočichů.

Vytváření a obnova tůní (mokřadů)

• Vyhloubení tůní ve stávajícím terénu.
  • Svahování břehů a vytvoření výškově členitého dna tůní.
  • Vytvoření pozvolného přechodu mezi vodním a suchozemským prostředím (litorálních pásem) fungujícího za variabilních hydrologických podmínek (vodních stavů).

Malé vodní nádrže (MVN)

• Obnova nebo zásadní rekonstrukce technických objektů MVN.
  • Úprava či obnova břehů a dna MVN včetně tvarování litorálních pásem.
  • Výstavba nových MVN.
  • Odbahnění stávajících MVN.

Realizace protipovodňových opatření

• Realizace opatření podporujících přirozený tlumivý rozliv povodní v nivách (např. snížení kapacity koryta a rozliv do údolní nivy, vytváření povodňových koryt, tůní).
  • Realizace přírodě blízkých opatření (např. zvýšení členitosti a zlepšení morfologie koryta vodních toků na některých místech s tvorbou mokřin a tůní, včetně zvýšení kapacity koryta složeným profilem, vložení meandrující kynety pro běžné průtoky v intravilánu obcí, úpravy nevhodného opevnění apod.).
  • Uvolňování území ohrožených povodněmi – zakládání povodňových parků, včetně výkupu potřebných pozemků k realizaci.
  • Obnova, výstavba a rekonstrukce ochranných nádrží (suchých nádrží, retenčních nádrží, poldrů).

Míra podpory:                                  100 % způsobilých výdajů

Alokace                                               100 000 000 Kč

Ukončení příjmu žádostí:            31. 1. 2024

Oprávnění žadatelé:                      Obce, města, dobrovolné svazky obcí, kraje