Milostivý podzim pomůže dlužníkům s daňovými exekucemi

21/08/2023

Na úspěch akcí na oddlužení občanů Milostivé léto I a Milostivé léto II naváže Milostivý podzim. Ten se zaměří na daňové (správní) exekuce, důležitý je zejména pro ty, kteří dluží státu a jejichž dluhy vymáhají například finanční úřady či celní správa. V celém Česku se to týká dluhů v objemu více než 11 miliard korun.

Podmínkou pro zánik určeného příslušenství k dluhu je žádost o jeho odpuštění a úplné uhrazení rozhodného nedoplatku, se kterým toto příslušenství souvisí, do 30. listopadu 2023. K odpuštění dojde také v případě, kdy dlužník požádá během rozhodného období o rozložení úhrady rozhodného nedoplatku na splátky a současně dojde k úplnému uhrazení rozhodného nedoplatku, se kterým toto příslušenství souvisí, nejpozději ve dnech splatnosti jednotlivých splátek.

Podle navrhovaného plánu nebude možné odpuštění platby za odkládání komunálního odpadu, protože tuto platbu hradí majitelé nemovitostí, obvykle v podobě společenství vlastníků jednotek.

„Iniciativa Milostivý podzim pomůže vyřešit složitou sociální situaci řady domácností, kteří se potýkají s daňovými exekucemi. Jsem ráda, že jsme se k Milostivému podzimu připojili, i když naše podpora je především symbolická, většinu dluhů MČ Praha 5 tvoří nedoplatky na místním poplatku ze psů.“ upřesňuje radní pro finance Jolana Dočekalová (Praha 5 SOBĚ).

Připojení městské části k iniciativě Milostivý podzim odsouhlasila rada MČ Praha 5 na svém pravidelném zasedání 7. srpna. V září bude o mimořádnému odpuštění a zániku některých daňových dluhů rozhodovat Zastupitelstvo hlavního města.