Městská část Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím slavnostně otevřela výstavu ke 150. letům narození českého velikána Ludvíka Očenáška

16/05/2022

Městská část Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví, přes ulici od bývalé usedlosti Demartinka. Výstava má připomenout životní příběh tohoto vlastence, vynálezce a podnikatele, který se v čase první světové války připojil k domácímu odboji a   za  povstání proti okupačním jednotkám v květnu 1945 se účastnil bojů na barikádách. Svými vynálezy se pak navždy zapsal do dějin domácí vědy a techniky. Ludvík Očenášek na území nynějšího velvyslanectví instaloval tajnou telefonní stanici, díky které mohl odposlouchávat rozhovory na tajné lince Vídeň – Berlín. Zprávy pak předával odbojové organizaci Maffie pod vedením T. G. Masaryka. Kromě osobní statečnosti vynikl Očenášek na poli vědy výzkumem raketových pohonů a byl mimo jiné i nadšeným sokolem.

Primárními účastníky projektu jsou žáci druhého stupně základních škol. Jejich cílem je pod vedením svých pedagogů prozkoumat jednotlivé oblasti života Ludvíka Očenáška. Mimo získávání faktických znalostí a zvyšování povědomí o této osobnosti, je základním stavebním kamenem projektu přesah, který tato vzdělávací aktivita nabízí zúčastněným školám, a to především směrem k budování klíčových kompetencí žáků, rozšiřování jejich lidských schopností a dovedností. Dále se do projektu pomocí různých aktivit povedlo zapojit i kulturní centra pro seniory sídlící na území městské části.

Dnešní otevřená výstava tak reflektuje výsledky činností žáků základních škol a seniorů.