Městská část chystá proměnu návsi, parku i hřiště

3. června 2026

Zástupci Prahy 5 a architektonického ateliéru AND, který zvítězil ve výběrovém řízení, představili zájemcům návrh revitalizace Butovické návsi kolem Butovického rybníka mezi ulicemi Butovická a Stodůlecká. Proměna zahrnuje mj. vybudování nového parku, dětského hřiště a další úpravy.

 

naves butovice5 scaled

O budoucnosti Butovické návsi si zájemci přišli poslechnout do ZŠ waldorfská, která stojí v sousedství, foto Praha 5

 

Vodní plocha není předmětem úprav, rekonstrukcí pod taktovkou hlavního města prošla poměrně nedávno.

 

Náves se podle radního pro veřejný prostor Lubomíra Brože (ANO) promění v příjemný pobytové místo pro trávení volného času i pro pořádání různorodých sousedských akcí.

 

Při tvorbě studie vycházeli odborníci i z toho, co vyslechli během participačních setkání s občany.  „Dětské hřiště, a to představuje gró naší práce, by mělo ožít takovým způsobem, aby se tam mohla odehrávat část společenských aktivit. V plánu je zázemí pro letní kino, ohniště, venkovní plácek pro kopanou, venkovní posilovna,“ shrnul architekt Radovan Kupka. „Nechystáme žádnou revoluci, chceme charakter místa rozvinout a posílit. Co je kvalitní, zůstane, doplníme věcmi, které zlepší vzhled, funkce,“ uvedl jeho kolega Jaromír Kosnar.

 

naves butovice scaled

Radní Lubomír Brož (vlevo) s architekty, foto Praha 5 

 

Jírovcový háj se nebude kácet, uvažuje se o doplnění cest. Vážní domek, zajímavá stavba z druhé půli 19. století, by se mohlo příležitostně využívat pro prodej občerstvení. Na dětském hřišti navrhli architekti mj. odstranit oplocení a zvýšit zábradlí. Vytvářejí dřevěný stupínek, kde lze pohodlně posedět. Obměna herních prvků proběhne postupně. Místním nabídli i plochu pro sport, kterou ne všichni přivítali. „Pokud se shodneme, že sportovní plocha není adekvátní, není problém ji redukovat nebo nahradit travnatou,“ ujistil Kosnar.

 

Místostarosta David Dušek (STAN) pak zmínil možnost vybudovat na místě malý zoopark s domácími zvířaty. Inspiraci našel v zahraničí nebo Ekocentru Prales ve Kbelích. „Vrátil by vesnici v tom rozměru, který tu kdysi býval,“ mínil.

 

Pokud vše půjde podle plánu, práce by mohly proběhnout v roce 2027.

 

Jak by se prostor měl změnit?

 

Rybník:

  • promenáda s mobiliářem okolo celé vodní plochy
  • roh mezi jírovcovým hájem a hřištěm překlenutí vodní plochy můstkem – lávkou
  • plovoucí molo
  • vodní fontána

Jírovcový háj:

  • základní mobiliář
  • psí záchod

Náves a vážní domek:

  • zrušením komunikace
  • spojnice domek – rybník = pobytová plocha

Hřiště:

  • osazení souborem lehkých staveb např. kontejnery v minimálním složení: výčep, sklad, toalety s umývárnou a přebalovacím pultem, sklad sportovního vybavení. Doplnění o altán/y se sezením pro konzumaci ev. ukrytí před nepřízní počasí
  • zatravněná hrací plocha 40x20m
  • cvičební a herní prvky
  • oplocení využít jen v nezbytně možné míře – obvod
  • dětská minizoo
  • vrt pro závlahu

 

Praha 5 chystá i proměnu parku Radlická a dětského hřiště Pechlátova. I s tímto záměrem minulý týden Brož a odborníci seznámili veřejnost.

 

Dětské hřiště projde obměnou herních prvků a mobiliáře, revitalizací povrchů s důrazem na odvodnění hracích ploch. Nezbytné je zpevnění svahu. Předpokládá se bezbariérové řešení dotčených území. Proměna obou prostranství by mohla nastat v roce 2027.

 

Zelená plocha by měla primárně sloužit k relaxaci a volnočasovým aktivitám místním obyvatelům i žákům sousední školy. Využít by ji mohli k venkovní výuce nebo pořádání menších kulturních akcí.

 

 

Proměna parku Radlická a dětského hřiště Pechlátova

Vizualizace společností Vojtěšek Architekti a Terra Florida

×