Lidé v nouzi mohou využít krizové sociální byty

12/09/2023

Dočasně budou moct bydlet lidé z Prahy 5 v bytech, které místní radnice vyčlenila pro takzvané krizové sociální bydlení. Oběti domácího násilí, občané v náhlé nouzi a další tak mohou překlenout nejožehavější čas, než vyřeší svou situaci.

Je důležité lidem pomáhat ještě předtím, než se na ulici dostanou, protože poté se z ní už těžko vrací do normálního života. Nikdy nevíme, co si na nás život nachystá, a podat pomocnou ruku v nouzi je přesně to, co městská část může udělat,“ říká místostarostka Prahy 5 Monika Shaw Salajová (Sen 21).

Radní Prahy 5 schválili pravidla pro poskytování této služby tak, aby byla transparentní a skutečně pomáhala jen těm, kteří to potřebují. Základním opatřením je i omezená doba užívání v délce tří měsíců pro překlenutí doby, než se vyřeší dána situace.

Pátá městská část poskytuje krizové ubytování za stejné ceny, které platí pro pronájem bytů ze sociálních důvodů. Ubytovaný hradí zároveň zálohy za služby a také za dodávané energie. Pokud by své povinnosti neplnil, je to důvod k okamžitému vypovězení smlouvy.

Žádost může podat kterýkoliv občan ČR nebo občan některého z členských států EU, pokud má k datu podání žádosti trvalý pobyt – případně prokazatelný skutečný pobyt – na území Prahy 5.

Opoziční zastupitel Lukáš Herold z ODS si však myslí, že program vzniknout neměl. „Radnice jednak má krizové byty, jednak pronajímá byty ze sociálních důvodů. Záměrem však zřejmě bylo vytvořit nový, zcela netransparentní způsob přidělování,“ domnívá se. Radnice dosud však mohla krizové situace „svých“ občanů řešit jen pronájmem bytů ze sociálních důvodů nebo těch, jež jsou určeny výhradně pro seniory. Tato možnost však nebyla dostatečně flexibilní a neumožňovala poskytnout potřebné ubytování co nejrychleji. Zavedením institutu krizového sociálního ubytování a nastavením pravidel pro jeho využívání tak městská část získala novou možnost, jak rychle pomoci lidem v tíživé situaci.

V případě potřeby se můžete obrátit na Odbor sociální problematiky a prevence kriminality ÚMČ Praha 5.

Náměstí 14. října č. 4 (2. patro)
Úřední dny: pondělí a středa od 8.00 do 18.00 hod.
Tel.: 257 000 432

Přílohy ke stažení