Kulturní památka bude sloužit seniorům. Praha 5 otevírá zrekonstruovaný Raudnitzův dům v Hlubočepech

17/01/2022

Historicky cenná budova bývalého zámečku prošla náročnou a citlivou rekonstrukcí za bezmála 134 milionů korun. Klasicistní Raudnitzův dům teď přivítá první nájemníky z řad seniorů, kteří budou mít k dispozici i zázemí pro pečovatelskou službu a ordinaci praktického lékaře.

„Jde o spojení památkově chráněné budovy a moderního zázemí pro sociální služby 21. století. Poprvé jsme například v zařízení podobného typu instalovali akumulační nádrže na dešťovou vodu, která se využije na zalévání a splachování WC,“ říká místostarosta Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáš Homola (STAN).

Raudnitzův dům nově nabízí 22 malometrážních bytů pro seniory v dispozici 2+1 a 1+1 s bezbariérovou úpravou, dále 2 malometrážní byty pro učitele z blízké základní školy a 1 byt pro domovníka. Součástí komplexních služeb v prostředí chráněného krajinného území bude i ordinace lékaře a nabídka doplňkových služeb v podobě masáží, pedikúry a kadeřnictví. Areál Raudnitzova domu doplňuje i společenský sál, zimní zahrada a prostory pro komunitní centrum.

„Chceme, aby kulturní památka nebyla uzavřenou komunitou, ale počítáme i s aktivitami lidí z blízkého okolí. Mělo by to být historické místo v krásném prostředí pro mezigenerační setkávání a pořádání různých akcí,“ dodává radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Zámeček, na jehož rekonstrukci byly využity i dotace z Evropské unie, datuje svoji historii do druhé poloviny 16. století. Původní tvrz v běhu času měnila podobu i účel využití. Na sklonku 18. století například sloužil jako panský hostinec a později byl přestavěn v klasicistním stylu do soukromé venkovské rezidence.