K Milostivému létu III se připojila i Praha 5

20/10/2023

Co je Milostivé léto III a jak funguje?

Milostivé léto III upravuje zákon č. 182/2023 Sb., o mimořádném odpuštění a zániku některých daňových dluhů.

V rámci třetího Milostivého léta (podzimu) se všechny fyzické osoby, tedy i podnikatelé, mohou zbavit některých daňových dluhů, především dluhů na místních poplatcích ze psů, z pobytu, za užívání veřejného prostranství a ze vstupného.

Pokud do 30. listopadu 2023 uhradí dlužník svůj původní dluh na místním poplatku, odpustí mu úřad městské části jeho příslušenství, když o to dlužník požádá.

Do Milostivého léta nespadají pokuty z přestupkových řízení spravovaných úřadem městské části !!!

Jak poznám, jestli mi obec odpustí příslušenství dluhu?

Každá obec se do 30. září 2023 rozhodovala, jestli se k milostivému létu připojí, a v jakém rozsahu. Usnesením Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 6/1 ze dne 14.09.2023 bylo rozhodnuto, že Úřad městské části Praha 5 se k Milostivému létu (podzimu) připojí, a to v plném rozsahu.

Co je příslušenství dluhu?

U místního poplatku je příslušenstvím zvýšení poplatku (nezaplacený poplatek může úřad městské části rozhodnutím – platebním výměrem zvýšit až na trojnásobek, takže zvýšení je rozdíl mezi původním   poplatkem a vyměřeným „zvýšeným“ poplatkem) a náklady daňové exekuce (pokud ji úřad vedl).

Odpustí mi úřad všechno příslušenství?

1. Jen příslušenství místních poplatků, které Vám úřad městské části již vyměřil rozhodnutím – platebním výměrem, pokud určená lhůta k zaplacení uplynula nejpozději 29. záři 2022.

Co musím pro odpuštění příslušenství udělat?

Do 30. listopadu 2023 musíte

• zaplatit dluh na místním poplatku (před zvýšením),
  • a požádat úřad městské části o odpuštění příslušenství.

Co když nemám peníze na zaplacení do 30. listopadu 2023?

Pokud na jednotlivém místním poplatku dlužíte více než 5 000 Kč, můžete úřad městské části
do 30. listopadu 2023 požádat o splátky.

Dluh pak zaplatíte ve 12ti měsíčních splátkách, první do 30. listopadu 2023. Pokud zmeškáte jedinou splátku, splátkový kalendář zanikne a příslušenství se Vám neodpustí.

Jakým způsobem mohu žádost podat?

Žádost lze učinit standardními způsoby:

• elektronicky – ID datové schránky: yctbyzq,
  • e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem,
  • e-mailem s elektronickou kopií dokumentu obsahující scan vlastnoručního podpisu,
  • v listinné podobě (doporučeným dopisem),
  • na podatelně Úřadu MČ Praha 5, nám. 14. října 1381/4, Praha 5.

Vhodné je využít přiložený formulář.

Kontaktní osoba:

Bc. Zdenka Balzarová

vedoucí oddělení místních poplatků a pokut odboru ekonomického

Štefánikova 13,15, 1. patro

150 00 Praha 5